
Život v Ázii…alebo čo sme sa tu naučili za 25 dní #1/3
Na ostrove Siargao sme už 25 dní. Bývame na juhovýchode ostrova v mestečku s najväčšou koncentráciou turistov v General Lune, v ktorej sa nachádza najznámejší surfový spot Filipín, Cloud 9. Od prvého dňa máme uši a oči na stopkách a zbierame informácie, ako si život na Siargao čo najviac užiť a zjednodušiť. V 3 dielnej sérii článkov sa vám pokúsime podať poznatky, ktoré sme doposiaľ nadobudli a mohli by vás zaujímať v prípade že sa chystáte navštíviť tento čarovný ostrov, alebo koniec koncov aj akýkoľvek iný ostrov na Filipínach, na kratší či dlhší čas. Dozviete sa koľko je potrebné ušetriť si na základné veci k prežitiu a tiež vám prezradíme aký je náš mesačný rozpočet.
HYBAJ! Čítať prvý diel, kde dostanete informácie o ubytovaní, surfovaní a všetkom k tomu potrebnom. Prácechtiví návštevníci sa dozvedia ako je na tom internet a kde si ho ísť najlepšie “chytiť ”.
Ubytovanie na Siargao
Ubytovacie možnosti na ostrove sú pomerne rozsiahle. Všetko záleží na vašich prefernciách a úrovni pohodlia a luxusu aký očakávate. Svoj pobyt tu môžte stráviť v luxusných rezortoch, v ubytovaní strednej triedy, v hosteloch alebo v prenajatom domčeku.
Luxusné rezorty
Cena sa pohybuje od 2000 PHP do 8000 PHP (40-160 eur) za noc. V General Lune je to napríklad Siargao Bleu Resort and Spa a a spĺňa štandard aj tých najnáročnejších hostí.
Ubytovanie strednej kategórie
Poskytujú väčšinou izbu pre dve osoby s manželskou posteľou, privátnou kúpeľňou a šérovanou kuchynkou od 800 PHP (16 eur) s ventilátorom až po 1700 PHP ( 34 eur) s klimatizáciou.
Hostely
Jednu miestnosť šérujú napríklad 12 ľudia. Cena za lôžko je cca 300 PHP (6 eur). Je tu šérovaná kúpeľka a kuchynka.
Prenájom malého domčeka
Cena za jenoizbový domček s kúpeľkou a kuchynkou sa pohybuje od 10000 PHP (200 eur) do 15000 PHP (300 eur) na mesiac. Najlepšie je túto možnosť riešiť na mieste osobne, pretože treba o cene vyjednávať. Ak vám maiteľ nehnuteľnosti povie cenu 15000 PHP (300 eur) určite ponúktite maximálne 11000 PHP (220 eur) a skončíte obaja šťastní pri čiastke 13000 PHP (260 eur). Pri prenájme si treba ujasniť či cena je konečná alebo bez energií. Takisto odprúčam opýtať sa špeciálne na vodu a vyskúšať prúd v kúpeľke a kuchynke.
V niektorých miestach General Luny majú problém s výpadkom vody, čo môže byť nepríjmené, ak ste si práve namydlili hlavu a odstávka vody trvá niekoľko hodín. Sem tam je na ostrove aj výpadok elektriny… Zatiaľ sme to zažili iba dvakrát.
Všeobecné platí pravidlo čím viac turisticky orientované miesto, tým drahšie ubytovanie. Ceny uvedené hore sú aktuálne pre General Lunu, ktorá je kôli koncentrácii turistov najdrahšia na celom ostrove.
Internet
Pre tých, ktorí sa tu rozhodnú pracovať online, internet je tu veľmi pomalý, čo vám ale vycibrí trpezlivosť a sebaovládanie. Rýchy internet je tu vzácnosťou, keďže všetky dostupné internetové riešenia sú mobilné. Buď si vytvoríte hot-spot na telefóne, alebo si kúpite prenosný mobilný router. Tak či onak, internet na ostrove je postačujúci na vybavovanie mailov a na poslanie pár fotiek. Rozhodne však nie je postačujúci na prácu na diaľku s väčším množstvom dát. Podľa našej spolubývajúcej Niky, ktorá sa kvôli inernetu už čo to nabehala a nazisťovala, najrýchlejší net majú v kaviarni Shaka. My frčíme na internete z príjemnej kaviarničky Pleasure Point caffe, kde keď je napojených menej ľudí, vie prekvapiť aj vyšším výkonom.
Surfing a surfy na ostrove Siargao
Ak ste sa rozhodli prísť na Siargao výlučne za surfovaním, General Luna je vzhľadom na svoju blízku polohu k Cloud 9 a ostatným surfovým spotom, najlepším miestom. Ak surfing nie je vaša priorita, odporúčame ubytovať sa na iných miestach ostrova, kde je podľa nás krajšie prostredie. Je tam tiež menej ľudí a menej komercie.
Surfing je každopádne aktivita, ktorú na ostrove musíte vyskúšať. Dostať sa k surfu sa dá niekoľkými spôsobmi.
Požičanie surfu
Surf si môžte požičať za 300-400 PHP (6-8 eur) na deň. Surfov na požičiavanie je na ostove dostatok a každý surfshop či ubytovanie strednej kategórie má k dispozícii rental surfy.
Kúpa nového surfu
Teraz je tesne pred sezónou a surfov na predaj je nedostatok, hlavne tých dlhších pre začiatočníkov. Nový longboard na predaj sme nevideli ani v jednom surf shope, všade majú len kratšie obratnejšie surfy vhodné pre pokročilých. Cena za nový surf sa tu pohybuje od 15000 PHP (300 eur) do 20000 PHP (400eur). Tiež je tu lokány šejper Din,ktorý ponúka ručne robené surfy na mieru. Jeho značka sa volá COCO surf a za jeden surf zaplatíte cca 20000 PHP (400eur). Musíte si ho však objednať, zaplatiť zálohu 40% z ceny a čakať na svojho tátoša mesiac.
Kúpa používaného surfu
Cena používaných surfov – pre pokročilých – sa pohybuje od 8000 PHP (160 eur) do 15000 PHP (300 eur). Na naše sklamanie, kúpa používaných surfov – pre začiatočníkov – je v tomto období takmer nemožná. Každá požičovňa si ich chráni ako oko v hlave, s úmyslom zarobiť na ich požičiavaní. Nám sa horko ťažko podarilo kúpiť dlhší používaný surf pre Chomča v Hippie Shope pri Cloud 9 za 12000 PHP (240 eur). Surf je však dosť dobytý a má zalievané časti v miestach, kde došlo k poškodeniu o reef. Mne sa podarilo kúpiť surf v super stave od Romaina z Francúzka, ktorý tu prišiel v marci a odišiel v júly. Dal mi cenu 8000 PHP (160 eur).
Podľa informácií, ktoré sme dostali v shopoch, najlepšie je tu kúpiť surf v novembri – decembri, kedy vlna Cloud 9 zaspáva. Každý kto odchádza z ostrova predáva používaný surf, motorku a veci, ktoré nechce brať naspäť domov.
Prirodzene s vyššou ponukou a nižším dopytom idú ceny na konci sezóny dole. Doplnky na surfovanie ako napríklad rash vesta, topánky do vody, plavky, žabky, šiltovky, slnečné okuliare etc. sú dostupné v surf shopoch, ale sú predražené dokonca aj na európske pomery. Preto určite odporúčame si doniesť hore spomenuté veci z domu.
Hybaj! Čítať aj nabudúce
V daľších článkoch sa dozviete, kde sa čo nakvalitnejšie a najlacnejšie prestravovať, súčasťou čoho budú aj rady pre tých, ktorí budú mať k dispozícii vlastnú kuchynku. Gazdinky určite ocenia informácie ako tu funguje pranie prepotených vecí a či sa oplatí vydrhnúť si ubytko vlastnými rukami. Opíšeme dopravu po ostrove a v rámci mesta. A reč bude aj o tom, že ani v raji nie je obozretnosti nikdy dosť a ako funguje šírenie noviniek na ostrove. Na záver tejto viacdielnej série prezradíme naše približné náklady na mesiac. Koľko myslíte že sú?
Život v Ázii…alebo čo sme sa tu naučili za 25 dní #2/3