Život v Ázii…alebo čo sme sa tu naučili za 25 dní #3/3

Ak  rozmýšľate kam v Ázii za spoznaním miestneho života a kultúry, jednoznačne odporúčame Filipíny. Našim pôsobiskom je už takmer mesiac ostrov na juhovýchode filipínskeho súostrovia, Siargao Island. V trojdielnej sérii “Život v Ázii…alebo čo sme sa tu naučili za 25 dni” vám popisujeme poznatky z lokálneho života, ktoré sa doposiaľ na nás nalepili. V prvom diely sme písali o ubytovacích možnostiach, ”rýchlosti” ostrovného internetu, surfingu a surfovom vybavení dostupnom na ostrove. Druhý diel opisuje kde a ako ulahodiť lačnému žalúdku a gazdinky dostali typ ako prať prepotené veci a čo tu stojí upratanie privátneho domčeka. V poslednom, treťom diely, sa dozviete ako tu funguje doprava a že aj na čarovnom mieste akým Siargao je, treba byť ostražitý. Predstavíme vám miestny “žurnál” so všetkými ostrovnými novinkami a podáme updejt o výbere hotovosti na ostrove. Na záver vám prezradíme naše približne mesačné náklady. Koľko asi sú?…HYBAJ! Čítať a všetko sa dozvieš.

Večerná premávka na Tourism Road v blízkosti Cloud

Večerná premávka na Tourism Road v blízkosti Cloud 9

Doprava na ostrove Siargao

Verejná doprava na ostrove nefunguje, preto presuny po ostrove a v rámci mesta zabezpečujú mikrobusové taxíky, motorky “habal habal” a tricykle. Dopravným prostriedkom číslo jedna je tu však motorka.

Motorka...dopravný prostriedok číslo jedna

Motorka…dopravný prostriedok číslo jedna

Transfer z letiska

Po príchode na letisko sa do cieľovej destinácie dostanete pomocou mikrobusových taxíkov, ktoré sú operované zarezervovaným ubytovacím zariadením alebo sa môžete dohodnúť s voľne čakajúcim mikrobusárom priamo pri letisku. My sme zaplatili 300 PHP (6 eur) na osobu za transport do General Luny, vzdialenej od letiska 45 minút autom. Cena za tranfer z letiska do General Luny je stanovená miestnymi taxikármi na uvedenú čiastku, ale zo skúsenosti vieme, že s Filipíncami sa dá zjednávať cena.

“Habal habal”

"Habal habal" taxikári

“Habal habal” taxikári

Dopravný prostriedok, ktorý vyzerá ako motorka zo strechou a v prípade dažďa si šofér natiane pred seba igelit s dierkou s výhľadom na cestu. Využíva sa hlavne na presun v rámci mesta, výnimočne medzi mestami. Avšak prenájom motorky na celý deň je výhodnejší ako niekoľko takýchto jazď. My sme počas prvých dní využívali tento dopravný prostriedok, kde nás 2 kilometrová vzdialenosť vyšla cca 50 PHP (1 euro).

Cena za “habal habal” sa pohybuje v zásade od nálady a pocitov šoféra. Stalo sa nám, že sme brali “ habal habal “ o polnoci a lokáles si od nás popýtal 100 PHP (2 eurá).  Žeby “nočná prirážka”?

 

Tricikle

Motorka s prívesným vozíkom umiestneným napravo. Používaná na prepravu po meste hlavne miestnymi na transfer potravín, stavebného materiálu alebo deti do školy. Fascinovala nás najmä organizácia zasadacieho poriadku. Na tricikel sa pomestí 12 členná rodina s nákupom na týždeň a materiálom na zveľadenie rodinného obydlia bez menších problémov.

Tricikel...koľko sa tu toho zmestí?

Tricikel…koľko sa tu toho zmestí?

Prenájom motorky

Cena za deň sa pohybuje od 300 PHP (6 eur) do 400 PHP (8 eur). Pri dlhodobom prenájme sa dá vyjednať zľava.  My sme si prenajali motorku na mesiac za 6000 PHP (120 eur), kde prvá ponuka navrhnutá maiteľom bola 8000 PHP (160 eur). Liter benzínu tu stojí 40 PHP (80 centov). Uprednostnili sme túto možnosť pred kúpou motorky z druhej ruky, nakoľko sme sa báli, aby sme nekúpili “mačku vo vreci” a mali s motorkou namiesto radosti iba starosti.

Zasadací poriadok je vždy poridne premyslený

Zasadací poriadok je vždy poridne premyslený

Kúpa používanej motorky

Cena motoriek dostupných na predaj je od 30000 PHP (600 eur) do 60000 PHP (1200 eur) v závislosti od výkonu a najazdených kilometrov. Pred kúpou ojazdenej motoroky by som sa určite poradila s nezávyslým lokálesom, najlepšie kámošom, čo si myslí o danej motorke, ideálne keby skontroloval či všetko funguje. Špekulantov je tu dosť, preto treba byť obozretný.

Kúpa novej motorky

Na ostrove sme doposiaľ nevideli predajňu s novými motorkami. Preto kto by rozmýšľal nad kúpou nového tátoša, musí to riešiť online alebo zájsť do inej lokality s väčšou kúpnou silou, kde sa predajne špecializované na motorky nachádzajú. Napríklad mesto Surigao, vzdialené od Siargao Island 3 hodiny loďou. Ceny sú také ako v Európe, takže k svojej vysnenej motorke tu určite neprídete za polovičnú cenu ako doma.

Benzín sa predáva vo fľaškách od Coca Coly...40 PHP (80 centov) za liter

Benzín sa predáva vo fľaškách od Coca Coly…40 PHP (80 centov) za liter

Obozretnosti nikdy nie je dosť ani v raji menom Siargao

Ostrovná atmosféra je od prvého dňa veľmi priateľská a turisti sú tu domácimi obyvateľmi viac než vitaní.  Uvedomujú si, že tvoria majoritný podiel prísunu finacií na ostrov. Doposiaľ sa nám tu neprihodilo nič zlé a z vlastnej skúsenosti nemôžeme povedať nič negatívne. Avšak objavujú sa tu prípady vykradnutých izieb a domčekov. Ubytovanie v rezortoch je bezpečné a tak isto miesta, kde je veľa susedov. Problémom môžu byť však opustenejšie domčeky alebo odľahlejšia poloha ubytovania, ktoré nedisponuje nočným strážcom. Nechceme vás strašiť, ujma na živote určite nehrozí. Pre zlodejov je zaujímavá najmä hotovosť, najlepšie vo filipínskych pesách alebo amerických dolároch. Veci ako počítač, mobily, foťáky a surfy ich až tak nalákajú i keď môžu sa nájsť aj takí. Väčšinou sa však vypátrajú, keďže sa po ostrove pomerne rýchlo roznesie čo zmizlo. Zlodej tak má malú šancu odcudzenú vec predať alebo vyniesť von z ostrova. Tiež si treba dávať pozor na veci na pláži. Nenechávajte ich bez dozoru. Predídete nepríjemnostiam. Neodporúčame nosiť pri sebe veľkú hotovosť alebo mať ju zamknutú na ubytovaní a už vôbec nie rozprávať o tom. Ľudia sú na ostrove klebetní a ľahko sa môže informácia o tom kde bývate, kedy si idete vybrať peniaze a koľko, dostať k nesprávnej osobe. Najlepšia stratégia je pôsobiť ako osoba užívajúca si ostrov z nízkeho rozpočtu, snažiaca sa šetriť na každom kroku.

Lokálny “New York Times”

Na ostrove žiadne noviny ani miestny žurnál neexistuje. Ako sa tu potom šíria novinky? Siargao práve zažíva Facebook búm a všeci tu fungujú a komunikujú cez Facebook. Internet je tu síce pomalý, ale ľudia tu majú trpezlivosti a času dosť. Facebook tu dokonca môžu používať aj tí, ktorí nemajú predplatené internetové dáta. Je tu špeciálna verizia zadarmo, ktorá neposkytuje zobrazenie obrázkov a fotiek, ale inak tam funguje všetko ako v normálej verzii. Šírenie noviniek kde sa dozviete všetko potrebné čo sa deje na ostrove je zverejnené na fejsbukovej skupine Siargao Classifieds. Ľudia tu píšu novinky o prichadazjúcich udalostiach, o prípadných krádežiach a podobne. Stránka funguje ako skvelý nástroj, ktorý sprístupňuje ponuky a dopyt napríklad na surfy, lokálne produkty a aj prenájom nehnuteľností. Ja som sa vďaka tejto stránke skontaktovala s Romainom a kúpila od neho surf. Táto skupina je tajná, preto vás tam musí pridať člen skupiny a následne schváliť admin.

Výber hotovosti? …Celkom problém

O výbere hotovosti som už písala v článku “HYBAJ! Sa zoznámiť s ostrovom Siargao”. Máme tu však updejt, o ktorý by sme sa radi podelili. Výber hotovosti na ostrove je možný dvoma spôsobmi, avšak určite odporúčame si vybrať hotovosť na letisku v Cebu a výber hotovosti na ostrove riešiť v prípade, keď vám dôjde hotovosť z letiska.

Bankomaty na ostrove Siargao

Bankomaty na Filipínach vám v jeden deň vydajú len sumu 20000 PHP (400 eur), nech je váš denný limit na karte akýkoľvek. Najprv vám dajú 10000 PHP (200 eur) za poplatok 200 PHP (4 eura) a potom možete vybrať ďalších 10000 PHP za ten istý poplatok. Zahraničné karty nám zatiaľ fungovali len v bankomatoch DBP banky. Ostatné banky nám karty neakceptovali a pracovníci banky nám povedali, že ich bankomaty akceptujú len domáce karty. Prvý výber hotovosti na ostrove bol pre nás komplikovaný. Bankomat DBP banky je najbližšie v meste Dapa, vzdialenom od General Luny pol hodinu motorkou. Keď sme tam prišli, na bankomate bol vyvesený papierový oznam “UNDER MAINTENANCE“. Druhý pokus sme urobili na ďalší deň, kedy bankomat už fungoval, ale naše VISA karty od Zuno banky neboli akceptované. Tretí deň sme šli do bankomatu s Maestro kartou od Prima banky. Opäť neakceptovaná. Po komunikácii so Zuno bankou, kde sme sa snažili zistiť v čom môže byť problém, nám po týždni prišlo vyrozumenie, že denný limit na našej karte máme nastavený 400 eur, ale pre Filipíny máme denný limit 150 eur. Preto keď sme chceli vybrať 10000 PHP (200 eur) nám bankomat vypisoval chybu. Tiež sa nám stalo, že bankomat síce fungoval, ale neboli v ňom peniaze. Pracovník banky nám povedal, že peniaze budú doplnené až zajtra. Odporúčame si preto vopred zavolať do pobočky, či majú peniaze v bankomate, aby ste cestu nemerali zbytočne. Číslo je +639999984938

Výber hotovosti “cash back-om”

V General Lune je možnosť výberu hotovosti pomocou “cash back-u”. V praxi to znamená, že cez platobmý terminál zaplatíte pomocou svojej karty určitú sumu navýšenú o poplatok za výber a na oplátku dostanete požadovanú hotovosť. V našom mestečku je to možné v podniku Ronaldo’ s, kde si účtujú poplatok 7%. Neskôr sme zistili že aj v supermarkete Tag Grocery ponúkajú cash back za poplatok 3,5%. Podarilo sa nám tam vytiahnuť peniaze raz a potom už hotovosť nemali. Ostali sme odkázaní na “výlety” do Dapy

Tak teda koľko nás to tu mesačne stojí?

Z našich úspor by sme tu radi vyžili čo najdlhšie a precestovali aj iné zákutia Ázie. To je dôvod, prečo tu nerozhadzujeme peniaze ako turista, ktorý príde na dvojtýždňovú dovolenku. Určite sa však neobmedzujeme na úkor užívania si tohto čarovného miesta. Pozorovaním skôr prichádzame na triky ako si udržať rovnakú úroveň žitia pri znížených nákladoch. Naučili sme sa ,akoby moja starká povedala, počúvať “veľa muziky za málo peňazi”. Bývame v prenajatom domčeku, rentujeme motorku a surfujeme na kúpených ojazdených surfoch. Raňajkujeme a obedujeme väčšinou pochutinky kúpené na trhu, ktoré pripravím doma. Večerať chodíme na trh, kde jeme tie najlepšie šmaky a sem tam zájdeme na drink do podniku troška sa socializovať. Tento životný štýl nás vyjde na +/- 400 eur na mesiac na jednu osobu. Do sumy nezapočítavame výlety a tiež vycestovanie z krajiny každé dva mesiace kôli vízam. Tak HYBAJ! Chviľku šetriť a zaži svoj vlastný sen.

Post a new comment

Hybaj! Sharovať

…jednym malým “šérom” nikoho neurazíš…