“Zelený raj”…permakultúrna farma Siargao Organics

Organická permakulúrna farma Siargao Oragnics patrí medzi moje nedávne objavy ostrova Siargao a robí mi minimálne takú radosť ako „Kalabasa soup“- tekvicová polievka od tetušiek na trhu…čo je už čo povedať… 🙂

Na ostrove je jedlo neskutočnej kvality a neskutočnej chuti, ale čo sa týka pestrosti je to horšie. Na trhu je dostať niekoľko druhov ovocia a zeleniny, ryžu, ryby a kurence. Čo viac človeku treba…avšak po 7 mesiacoch tých istých, troch maximálne štyroch chutí mi začali chýbať chute niektorých vecí z domu. Hlavne chuť listových šalátov, špenátu, bazalky, oregana, rozmarínu, tymiánu, kôpru, koriandru a rukoly…Óóó áno rukola!

Náhodou som sa dopočula o farme, ktorá dováža do rezortov tento “zelený poklad“. Na tretí pokus som ju našla a potvrdilo sa že trpezlivosť ruže prináša..veď posúďte sami.

Len samotná cesta tam je pastva pre oči. Napravo výhľad na oceán v popredí s ryžovými políčkami a naľavo kopcovité palmové háje.

Farma je nenápadná a cestu k nej mi nakoniec úspešne opísala staršia lokálna pani z General Luny. Prvé pokusy boli však márne, nakoľko väčšina miestnych netušila, že niaká farma sa pri General Lune vôbec nachádza.

Domov zelenej

Domček ako z rozprávky s výhľadom na celú farmu a Pacifik v pozadí. Patrí maiteľke Karen, ktorá pochádza z Cebu City avšak väčšinu času trávi v General Lune a chod farmy necháva na šikovných zamestnancov.

Po vstupe ma hneď vítajú vysmiati farmári, ktorí sa ma ochotne pýtajú ako mi môžu pomocť.

Bez práce nie sú koláče

A takto sa to všetko začína. Do malých vyrezaných štvorčekov z pôdy každý deň sejú semiačka rôznych fajnotiek. Listový šalát, kel, rukola a bylinky ako bazalka, tymián, rozmarín, oregano, kôpor, koriander… mňam mňam!! Ostrieľaného zahrádkára by to možno neočarilo, ale mňa, poľnohospodárskeho amatéra…krása!

Kozy, kačky a zajace sú neodmysliteľní pomocníci pri výrobe vlastého prírodného hnojiva.

Keď semiačko vyklíči, presadí sa do terasovitých políčok, chránených pred vetrom a silným daždom igelitom alebo sieťkou.

Najen, manažérka, “veliteľka farmárov”, ma vedie do najväščieho skleníka, kde si spolu s nou natrhám rukolu, kel a…

Na prvý pohľad som si myslela, že to je koriander, veď sme predsa v Ázii, avšak tá vôňa…čo to je? Petržlenová vňať. Bomba! Po 8 mesiacoch opäť moja obľúbená chuť.

Keď mi Najen povedala, že majú aj bazalku, hneď sa mi pred očami zjavilo domáce pesto. Trošku prispôsobený recept vzhľadom na dostupnosť surovín na ostrove, ale jeho chuť bola na nepoznanie od toho talianskeho. Na raňajkových toastíkoch  sa len tak vynímalo.

Bazalka tu rastie do gigantických rozmerov…žiadna rastlinka v kvetináči z Lidla, ale kriak o výške môjho pása.

Ďalšie prekvapenie…čo myslíte, čo to je? …zázrak menom kurkuma. Jej koreň je tvrarom podobný zázvoru, avšak vnútro je sýto oranžovej farby. Pozor keď ho budete krájať, prsty sa vám svarbia na žlto-oranžovo na najbližšie tri dni. Žiadne mydlo nepomôže… 🙂

Nakoniec mi to Najen všetko odvážila, zaplatila som a štastná som sa pobrala domov. I keď cena ma troška prekvapila ( napríklad 1kg kelu alebo 1kg rukoly stojí 16 eur ), ani to ma neodradilo od pravidelných návštev tohto miesta.  Keď musíš, tak musiš 🙂

Permakultúra a Filipíny

Permakultúrne pestovanie plodín zažíva na Filipínach, na moje počudovanie, veľkú osvätu a boom. Existujú tu rôzne organizácie, ktoré propagujú tento štýl poľnohospodársva. Organizujú školenia a vzdelávajú miestne obyvateľsvo ako byť potravinovo sebestačný a pestovať plodiny v súlade s prírodou bez jej poškodzovania. Veľmi pokrokové myslenie na krajinu 3. sveta a myslím že nejedna vyspelá krajina by si mala brať príklad. Pozorujem to aj tu na ostrove, kde si jednodchí ľudia s minimálnym vzdelaním, v starých konzervách a igelitových sáčkoch naplnených zeminou pestujú pred domom nenáročné plodiny. Už teraz viem, čo  urobím medzi prvými vecami, keď prídem na Liptov. Balkónová zahrádka…to je ono!!!

Komentáre (02)

  1. Daska, mozes daco zasadit aj u deda, aj ja sa uz tesim, si ma navnadila, kedze si napisala taky krasny trailer na jarne sadenie, s krasnymi fotkami, vonami atd. A tie plodiny z farmy predavaju na Siergau?

    1. Ivka ty ma chces nalakat na daku jarnu brigadku mam pocit..:) jasne mozme si dat spolu sadiaci den a kludne aj dva..:) a ano to co dopestuju predavaju do rezortov alebo mne…:)

Post a new comment

Hybaj! Sharovať

…jednym malým “šérom” nikoho neurazíš…