Zážitky zo Siargao

General Luna – Cloud Nine

Ostrov Siargao sme si za cieľ nášho výletu nevybrali úplnou náhodou, ale práve z dôvodu, že tu Chomco a Dada z hybajcestovat, majú svoje zázemie a prežili nejaký ten mesiac. Siargao je preslávený hlavne surferskou plážou na Boardwalku, spotom Cloud 9 a výbornými podmienkami pre surfovanie po celom ostrove.

Boardwalk Cloud 9

Boardwalk Cloud 9

Sebavedomí z flowboardingu z Tatralandie, sme boli odhodlaní posunúť náš level na dlhej doske o čosi vyššie. S menšími či väčšími úspechmi sa na fotkách okrem pózovania veľmi pochváliť nemôžeme, keďže sme boli radi že sme sa na surfe udržali medzi vlnami a vypádlovali na line up. Tam sme hrdo posedeli a sem tam chytili nejakú tú vlnu. Či už na nej, so strachom v očiach, v pene na bruchu alebo vyprati ako v práčke, našťastie v zdraví vyplavení vždy na breh. Svoje miesto na surfovanie si tu nájde skutočne kazdí, len treba sledovať počasie, počúvať lokálnych inštruktorov a sem tam si privstať.

img_0523

Výlet do džungle

Okrem surfovania sme tu však zažili aj iné dobrodružstvá. Osobne sa radím ku skupine ľudí, čo radi objavujú a na pláži okrem obzerania ženskych zadkov dlho nevydržia. Podnikali sme teda rôzne výlety po ostrove. Jedným z takých, ktorý mna osobne veľmi bavil bol výlet do džungle na menšiu turistickú výhliadku a do jaskyne v blízkom okolí Generál Luna. Hovorím si, že chlapec čo videl Demänovskú jaskyňu a je z Liptova sa bude nudiť, no opak bol pravdou. Na párhodinovy výlet nás zobrala sympatická filipínka Jennifer. Na ich pozemku totiž jej starý otec objavil jaskyňu a tak ju napadlo robiť menšie poznávacie tour. Pred samotným výstupom na menší kopček, nás upozornila aby sme mali dostatok vody a obuté aspoň tenisky. Ona sama bola v žabkách, tak mi to pripomenulo českých turistov v sandálkoch u nás v Tatrách. Do strmého kopca, s nie veľmi viditeľným chodníčkom stúpala ako kamzík a nás ostatných musela vždy čakať , aby sme ju dobehli.V džungli vás hneď ovalí vysoká vlhkosť, teplo a kopa hmyzu. Napriek tomu som si to užíval a snažil držať krok. Počas výstupu nám hovorila rôzne zaujímavosti ako Bear Grylls, až nám cesta utiekla vcelku rýchlo. Nedá sa povedať,že to bol kopec ako Siná a výhľad na všetky strany, no bol to výstup kde sme sa zapotili, a dozvedeli sa pár zákonitostí džungle na Filipínach.

Vyhliadka Siargao

Vyhliadka Siargao

Mud Cave

Pri zostupe sme sa zastavili v jaskyni, ktorá keďže je na ich pozemku je aj ich súkromnou jaskyňou, a nesie meno the Mud cave. Úzkym vstupom sme bosí po jednom zostúpili dnu vyzbrojení len čelovkou. Jaskyňa na moje veľké prekvapenie mala bohatú kvapľovu výzdobu, netopiere aj vtáky, a na zemi blato, asi preto teda názov Mud. Najviac bavilo ponáranie nôh do blata a zvuky, ako ráno na záchode po 6 večerných pivách. Starý otec Jennifer, jaskyňu objavil náhodou pri túlaní sa pozemkom. Keď vošiel dnu, uvidel len odtlačok jednej nohy, akoby tam niekto skackal, a okrem toho vraj často počul z jaskyne vychádzať žensky spev. Neviem či to je pravda, ale ja počuť spev z jaskyne a viem že je tam len jedna noha tak dnu určite sám nevojdem.

Mud cave

Mud cave

Súkromný Island hoping

Surigao, ako väčšinu filipínskych ostrovov, obklopuje množstvo menších ostrovov. Keďže Chomco poznal aj lokálnych kapitánov, na takýto Island hopin nás zobral spolu s Juniorom.

island hopin

Island hopin

Cestou sme mali možnosť zakotviť na koralovom útese, bohužiaľ poväčšine už s mŕtvymi koralmi. Po krátkom šnorchlovaní sme sa vydali na neďaleký ostrovček Naked Island, kde nech mám so sebou snubný prsteň a frajerku nefrajerku, tak neváham a tasím ho 🙂 Na ostrove nie je žiadna vegetácia iba umelo zasadené malé palmy a množstvo naplavených mušlí a koralov. Môžete sa tu poprechádzať po jemnom piesku zapózovať na fotky a pred páliacim slnkom sa opäť rýchlo skryť na loďke.

Naked Island

Naked Island

Poslednou zastávkou bol Dako Island, obľúbené miesto pre surfovanie a oddych. Rýchlo sme zjedli pripravené mušle a ryby a s plným bruchom poďho na Longobardy do boja s vlnami. Tie boli dosť vysoké, ale podarilo sa mi chytiť hneď prvú a zažiť najdlhšiu jazdu života. Celý natešený som začal pádlovať naspať, no silný prúd a vlny som neprekonal a so stiahnutým chvostom už len hanblivo mával z brehu, že teda končím. Dako v preklade znamená veľký, je tu malá dedinka, pár plážových chatiek kde sa dá objednať jedlo a donekonečna pozorovať západ slnka až kým naozaj nezapadne.

Dako Island hostina

Dako Island hostina

Dako Island - Sunset

Dako Island – Sunset

Pacifico – Severne od San Isidro

Mojou obľúbenou časťou siargao sa stal sever ostrova, oblasť pacifico. Absolútne nedotknuté turistami, dlhé pláže, minimum resortov a malé dedinky s vysmiatými filipincami.

Pacifico

Pacifico

Hodinová cesta motorkou v dvojiciach dala zabrať keďže nám pršalo a preverila naše schopnosti a nulové skúsenosti. Ubytovanie sme našli v malom resorte Bigwish s brutálne milým a vtipným personálom, kde sme mali svoj súkromný domcek o akom sníva hádam každý cestovateľ.

Bigwish

Bigwish

V jednu nedeľu sme zavítali aj na preslávené kohútie zápasy. Nie som fanda týchto eventov, no pokrykovanie, stávkovanie v aréne malo neuveriteľnú atmosféru. Vyzbierali sme pár stovák pesos a stavili na jedného z kohútikov, no zápas skončil remízou keďže kohúti odmietli ďalej bojovať, viac o tejto zábavke už písal Chomco v clanku o kohutich zapasoch. Po krátkej zastávke v Cock fight Arena, sme zamierili do neďalekých Pools. Tu sa príroda skutočne vyhrala a videl som jedno z najkrajších miest vôbec. V čase odlivu a vďaka reliéfu dna, sa pobrežie premení na mini lagúny a rozprávkové bazény.

Magpupungko Pools

Magpupungko Pools

Neobišli sme ani Vodopády Tak Tak falls. Mládež kúpajúca sa v nádržiach a popíjajúca rum tanduay nás privítala mávaním a skákním do vody. Samozrejme som to zobral ako výzvu a veľmi odvážne za potlesku všetkých tiež skočil pod vodopád. Po hrdinskom výkone a zachránenej cti turistov sa rozpršalo s ukryli sme sa pod maly campingový prístrešok.

Tak Tak Falls

Tak Tak Falls

Tak Tak Falls

Tak Tak Falls

Tu sme stretli zaujímavý párik, Nemku a filipinca ktorí cestovali po Ázii a hľadali si miesto kde postavia dom a založia rodinu. Ich rozprávanie o Filipínach a ostrovoch, politickej situácii, ako sa menia vplyvom turizmu bolo veľmi zaujímavé, navyše nás pohostili kávou z kukurice čo ocenili najmä kávičkári pri cigaretke.

Tak Tak Falls

Tak Tak Falls

Na záver pobytu na severe sme navštívili ďalšiu jaskyňu, ktorú otvorili len v roku 2015. Lokálny sprievodca ako inak ako žabkách a širokým úsmevom nám ukázal ako sa do nej správne vchádza, skokom zo skaly do malej nádrže. Jaskyňa nie je dlhá ale prechod popod kvaple, po pás vo vode, alebo plávajúc bol zážitkom a verím že pre niektorých turistov až za hranicou odvahy.

Čo na záver výletu povedať. Siargao bol najkrajšou destináciou akú som v Ázii videl, najmä vďaka tomu že je ešte turistami vcelku neobjavený. Oplatí sa zajesť si v malých lokálnych vývarovniach, ochutnať tekvicovú polievku, kúpiť si od lokálneho rybára na trhu rybu mahi mahi a nechať ugrilovať alebo pripraviť surovú pochúťku Kinilaw a všetko to potom zapiť pivom redhorse, ktorý pozor kope;) Opatrne hlavne na motorkách vracajúc sa z párty a po požití rumu tanduay, nie vždy to dopadne dobre a infekciu tu dostať do rany nechcete.

Post a new comment

Hybaj! Sharovať

…jednym malým “šérom” nikoho neurazíš…