Radosť malých detí

Zaži Siargao # 6 Pacifico…prieskum severnej časti ostrova

Pacifico je oblasť na severo-východe ostrova Siargao vzdialená od nášho mestečka General Luna 1 hodinu motorkou. Počuli sme na túto takmer vyludnenú časť ostrova len samé chvály a preto sme sa rozhodli to ísť preskúmať osobne.

Biely piesok, tyrkysový oceán a farebné loďky...to všetko len pre vás

Biely piesok, tyrkysový oceán a farebné loďky…to všetko len pre vás

Ako sme sa tam dostali?

Redbull auto...Siargao edition

Redbull auto…Siargao edition

Z General Luny sme šli cestou smerom do Dapy a pred Dapou sme zabočili doprava, smerom na sever na mestečko Pilar. Pri odbočke je viditeľná tabuľa s nápisom mesta, takže sme sa nesekli a odbočku trafili na prvý krát. Prešli sme mestečkom Pilar a pokračovali  sme stále po hlavnej na sever ostrova. Po prejdení malých dediniek Caridad a Tigasao nasledovalo mestečko San Isidro. V ňom sme odbčili vpravo, smerom na sever ostrova. Približne po 3 kilometroch sme dorazili do dedinky Pacifico.

Výhľad na pobrežie severne od dedinky Pacifico

Výhľad na pobrežie severne od dedinky Pacifico

Aké to bolo v dedinke Pacifico?

Pacifico je klasická malá dedinka typická pre ostrov Siargao. Popri ceste sú domčeky z drevených dosiek, sem-tam sa obajvil aj príbytok z tehál. Počas celej cesty dedinkou nás zdravili deti, “malí hellováci”, pozdravom helllooovvv, hellooovv. Najšťastnejšie boli keď dostali od nás pozdrav nazad aj s kývaním ruky. Pláž pri dedinke bola krásna. Žiadni ľudia biely piesok, palmy, tyrkysové more a pár farebene pomaľovaných lodiek lokálnych rybárov.

Po ceste nám robili spoločnosť vodné byvoly

Po ceste nám robili spoločnosť vodné byvoly

Čo sme sa tam robili?….nudu sme rozhodne nemali

Po preskúmaní dedinky sme sa vybrali po hlavnej ceste na sever, kde sa objavovali prvé ubytovania nachádzajúce sa pri ceste.

Magické zátišie popri ceste na sever ostrova

Magické zátišie popri ceste na sever ostrova

Skrytý raj…Bamboo Garden

Na odporučenie našich kamošov Chrisa a Beky, ktorí žijú a pracujú na ostrove, sme navštívili Bamboo Garden. Zariadenie disponovalo 3 chatkami lokálneho štýlu, postavených z prírodných materiálov, najmä z bambusu. Bola tu aj reštaurácia s klasickou ponukou pre reštaurácie v ubytovacích zariadeniach. Z menu ste si mohli vybrať Curry na rôzne spôsoby, hovädzie alebo bravčové mäso, lokálnu rybku alebo sépiu. Nanešťastie menu disponovali opäť skvostami v podobe pizze a hamburgeru. Keďže žalúdky sme nemali až také lačné, vsadili sme na istotu a objednali sme si čerstvé kokosy “buká” a bonus pre Chomča v podobe pivka.

Hotová rozprávka...výhľad z Bamboo Garden

Hotová rozprávka…výhľad z Bamboo Garden

Svoje lakôtky sme si vychutnávali na terase vyrobenej z bambusa s výhľadom na prekrásnu pláž s palmami a oceánom s vlnami. Na vlnách sa predvádzali lokálni surféri. Pasívne športovanie nikdy nebolo krajšie ako na tomto mieste.

V Bamboo Garden si môžete požičať aj surfy na 2 hodiny za 400 php (8 eur). Keďže sme mali plán, ísť sa pozrieť ešte severnejšie, surf sme tu nevyskúšali, ale podľa šťastných tvárí surférov, ktorí vychádzali z vody, nám bolo jasné že rozhodne stojí za to. Bamboo Garden odporúčame ako miesto kde sa dá dobre občerstviť a príjemne oddýchnuť. Pre info cena ubytovania je 900 php (18 eur) za noc za chatku bez klimatizácie so spoločnou kúpeľňou a toaletami.

Cesta džungľou...odporúčame vziať si lepšiu obuv ako my...v žabkách to bolo tažké

Cesta džungľou…odporúčame vziať si lepšiu obuv ako my…v žabkách to bolo tažké

Hagukan…dobrodružstvo s lokálnym chlapcom Džefersonom

Vchod do nepoznanej jaskyne...vošli by ste?

Vchod do nepoznanej jaskyne…vošli by ste?

Občerstvení čerstvým kokosom  a schladení oceánom sme sa vydali na sever. Prechádzali sme cez malé dedinky Burgos a Alegriu. V Alegrii sme chceli mať ďalšiu prestávku na Alegria Beach. Táto pláž nás však extra nezaujala a preto sme sa rozhodli pokračovať ďalej. Prišli sme do dedinky Tangbo. Tu sme opäť šli na pláž, úzkou džungľovou cestičkou popri ktorej boli postavené obydlia domácich obyvateľov. Miestami sme mali pocit, že sme niekomu vošli priamo do “obývačky” . Domáci sa však vôbec necítli dotknutí a vítali nás úsmevom. Pláž bola prekrásna, nikto nikde opäť iba more, palmy a farebných loďky domácich. Po chvíľi sa na pláži zjavili 3 chlapci. Spýtali sme sa ich či je tu v okolí niečo zaujímavé. Jeden z nich, Džeferson, vedel trošku po anglicky a už nás viedol na vyhliadkový bod, pomenovaný lokálcami “Hagukan”. Pridali sa k nám aj jeho dvaja kamaráti. Na vyhliadkový bod sme šli cestičkou cez džungľu, ktorá bola v hustom poraste, ledva rozpoznateľná. Po 20 minútach chôdze džungľou vo veľmi nevhodnej obuvi, žabkách, sme prišli k skalám pod ktorými bol len oceán. Ich výška nebola síce veľká, maximálne 5 metrov, ale skákacie srdce Chomča sa veľmi potešilo. S miestnymi chlapcami sme dali pár skokov v pozadí so zapadajúcim slnkom a vybrali sme sa spať. Po ceste nazad nám Džeferson ukázal jaskyňu v strede džungle. Okolo vchodu boli len liany a pri pohľade do vnútra len tma. Náš nový kamoš sa ponúkol, že nás ňou prevedie. Zapli sme svetlo na mobile a nasledovali chlapcov. Jaskyňa bola veľmi nepriestranná a miestami sme sa plazili úzkym tunelom. Úprimne, v tej chvíli, som sa necítila vôbec komfortne.

Džeferson...náš lokálny sprievodca

Džeferson…náš lokálny sprievodca

Keď sme prišli k miestu, ktorým sa Chomčo ako jediný z posádky neprepchal, bola som aj celkom rada, že sa vraciame naspäť.

Cesta džunglou na Hagukan

Cesta džunglou na Hagukan

Podľa slov Džefersona nám chýbalo 30 metrov aby sme sa dostali k otvoru na povrch. Po príchode na pláž sme sa rozlúčili s našimi novými kámošmi, urobili zopár fotiek s oranžovým nebom a vydali sme sa spať do General Luny.

Západ slnka tesne po jaskynnom dobrodružstve

Západ slnka tesne po jaskynnom dobrodružstve

Dostane od nás Pacifco “hviezdičku kvality”?

Rozhodne áno! Sever ostrova je krásny, čisté pláže s bielym pieskom a palmami, tyrkysovým oceánom a farebnými loďkami lokálnych rybárov. V oblasti sa dá surfovať ale sú aj miesta, kde vlny nie sú a sú vhodné na kúpanie a plávanie. Pláže sú vyľudnené s občasnou návštevou veľmi milých, vysmiatych a priateľských domácich obyvteľov, žijúcich v dedinkách pri pobreží. Ak navštívite ostrov Siargao, určite nezmeškajte výlet na Pacifiko a vyhraďte si na to minimalne jeden deň.

 

Komentáre (03)

  1. zdravim vas
    posledne 4 roky som robil 2mesacne tripy filipiny. rozmyslam tam ostat, ozvite sa mi prosim na mail, prip mi sem supnite kontakt na private spravy.potom napisem viac. dik, martin

Post a new comment

Hybaj! Sharovať

…jednym malým “šérom” nikoho neurazíš…