Baviaci sa lokálni chlapci

Zaži Siargao #3 Výlet za sladkou vodou, tmou a neidentifikovateľnými zvukmi

Tayanbang cave je sladkovodná jaskyňa, dlhá približne 300 metrov, plná stalaktitov, stalagmitov a netopierov. Trošku nám to pripomínalo jaskyne u nás v Demänovskej doline, len všetko bolo 10 krát stiesnenejšie. Určite je to miesto, ktoré sa oplatí navštíviť. Nachádza sa južne od mestečka Pilar, približne 40 minút motorkou od General Luny. Výlet bol organizovaný kamošom Roelom, lokálesom, ktorý žije v meste Surigao, vzdialenom od Siargaa 3 hodiny loďou. Každý víkend chodí načerpať sily na nový týždeň práve sem. Scenár nápadne pripomínajúci časy, keď sme na víkend chodili na Liptov, oddýchnuť si od Bratislavy.

Poľnohospodárske obydlia popri ceste

Poľnohospodárske obydlia popri ceste

Cesta za dobrodružstvom

Z General Luny sme šli smerom na Dapu a pred Dapou sme podľa značenia odbočili na sever k mestu Pilar. S Chomčom sme si veľmi užívali vietor vo vlasoch, pretože to bol náš prvý výlet na novej motorke. Cesta bola obklopená džungľou a poliami, na ktorých chilovali vodné byvoly a váľali sa v takmer vyschnutých jamách s bahnom. Trasu nám spríjemňovali aj malé deti z okolitých poľnohospodárskych obydlí, ktoré nám kývali a kričali “hellov, hellov”.

Malí "hellováci" precvičujúci si svoju angličtinu

Malí “hellováci” precvičujúci si svoju angličtinu

Pred Pilarom sme odparkovali motorku pod dreveným tienením a vošli drevenou bráničkou, smerujúc dole hlinenými schodíkmi, k jame so sladkou vodou.

Parkovacie miesta pre návštevníkov

Parkovacie miesta pre návštevníkov

Priateľskosť lokálnych ľudí

Lokálesi neváhali a začali sa predvádzať skokmi do jamy. Frajerinou nebolo salto dozadu alebo salto dopredu ako u nás doma. Najväčší jump master bol ten, komu sa podarilo počas skoku čo najviac krát striedavo tlesknúť nad nohami a pod nohami. Chomčovi sa, ako inak, miestna frajerina páčila a po zistení kde je dosť hlboké dno, začal skákať tlieskajúc do vody.

Do Jamy sa skakalo z bambusového oplotenia

Do jamy sa skákalo z bambusového oplotenia

Čo nás postretlo v jaskyni

Jeden z chlapcov zobral baterku a ponúkol sa, sprevádzať nás jaskyňou. Jaskyňa bola zaliata studenou vodou a dno bolo tvorené ostrými skalami, takže tí ktorí nemali topánky do vody si to pekne užili. Voda nám miestami siahala po stehná, niekedy po krk a boli aj miesta kde sme museli plávať. Pri plávaní bolo veľmi nepríjemné, že sme nevideli na dno a sem tam sme si obili kolená o skalu pod hladinou. V strede 300 metrovej jaskyne bol obrovský drevený peň. Nechápali sme ako sa tam, vzhľadom na svoje rozmery, dostal a zostane to pre nás navždy záhadou. Na stenách sme videli stalaktity a stalagmity vytvorené kvapkajúcou vodou zo stropu. Zaujímavosťou bola skala, ktorá sa podobala na lebku. Už dosť vystrašených nás na to upozornil náš lokálny guide. Keď sme prišli do jaskynnej haly s vysokým stropom, začuli sme neznáme zvuky. Guide nám zasvietil žiarovkou hore na strop. Ženy, na čele so mnou, začali klasicky pišťať. Netopiere sa prebrali a začali splašene lietať okolo nás.

Miestami naša exkurzia pripomínala scénu z hororu, The Descent, kde skupina mládežníkov bola postupne skonzumovaná zmutovanými bytosťami z jaskyne. Určite neodporúčam ľuďom, ktorí majú problém s uzavretými priestormi a vedia sa “nahaluziť” na hororové scenáre.

Zábavky na lane

Zábavky na ropeswingu

Cena

Po 20 minútach blúdenia sme zazreli prírodné svetlo a boli sme aj trošku radi, že sa prehliadka jaskyne končí. Pred cestou domov sme si ešte zaskákali z natiahnutého lana do vody, osušili sa, rozlúčili s chlapcami a pri bráničke zaplatili domácej pani, kadždý po 150 PHP – 50 pesos za vstup a 100 pesos za prevedenie jaskyňou. 

Cenník pre návštevníkov...plus extra poplatok za prevedie jaskyňou

Cenník pre návštevníkov…plus extra poplatok za prevedie jaskyňou

Ani tu naše peňaženky nešetrili. Rozhodne však tie 3 eurá stáli za to a určite tu zoberieme aj kamošov, ktorí nás sem prídu pozrieť.

Komentáre (02)

Post a new comment

Hybaj! Sharovať

…jednym malým “šérom” nikoho neurazíš…