
Zaži Siargao #1 Ajlend hoping
Na Siargau číha na turistu atrakcia skoro na každom rohu. Medzi tie zabehnutejšie a stálejšie patrí práve tzv. Island Hopping [čitaj ajlend hoping]. Na juhu ostrova – tam kde sa nachádzame my – island hopping pozostáva z celodenného výletu na 3 blízke ostrovčeky Guyam, Naked Island a ostrov Daco. Nachvíľu sa zastavíte aj na krásnom koralovom útese, ktorý je na Filipínach voľne prístupný, no verím že v iných krajinách by bol prísne chránený. Sú tu húfy rôznofarebných koralov a malých aj väčších rybiek. Videli sme tu aj “Nema” tzv. clownfish. Nemo bol však plachý a odmietol zapózovať do GoPročky.

Korálový útes blízko Naked Island
Island hopping sa dá zariadiť na vlastnú päsť s lokálom, ktorý vlastní loďku. Väčšinou sa zdržujú v okolí fish marketu a ak vyzeráte dostatočne turisticky, oslovia vás aj sami. S ním sa dohodnete na cene a podmienkach výletu. Pozor na to, že cena nemusí byť konečná, pretože na každom ostrove sa platí za narôznejšie veci, napr. vstup na ostorv, sedenie na lavičke atď., preto ak budete dealovať s lokálesom, uistite sa, že cena ktorú vám povie je ozaj konečná a nie sú v nej skryté iné poplatky a že je v nej zahrnuté všetko čo chcete. Druhá možnosť je ísť do lokálnej akože cestovky, nachádzajú sa popri hlavnej ceste v General Lune, alebo ísť na takýto výlet prostredníctvom niektorého z rezortov ako sme išli my. Keďže sme sa skamošili s ľuďmi v Buddhas Surf Resorte, šli sme na výlet s nimi.
Cena za celodenný island hopping trip bola 1150PHP/os. (23 eur), ale trip bol all-inclusive. Loď nás brala priamo z pláže asi 100m od rezortu, bola v tom zahrnutá grilovačka na ostrove Daco, alko aj nealko ako aj všetky malé poplatky na ostrovoch. Super bolo, že sme nestretali skoro žiadnych turistov a na väčšine ostrovov sme boli sami, čo zážitok ešte viacej spríjemnilo.
Island hopping je jedna z vecí, ktorú ak sa niekedy dostanete na Siargao, určite musíte vyskúšať.
Tento post bude viac o fotkách ako o texte a preto ak niečo čo vás zaujíma nespomeniem, napíšte to do komentárov, rád upresním.
Ostrov Guyam
Prvá zastávka je ostrov Guyam. Ostrovček ako vystrihnutý z katalógu. Keď vám poviem aby ste si zavreli oči a predstavili si krásny malý ostrov, nebude to ďaleko od toho ako vyzerá Guyam.

Guyam – ostrov ako z rozprávky
Na ostrovčeku je jedna chatka, kde býva lokálny vyberač daní za pristátie na ostrove, pár lavičiek a stolov a inak len ticho, palmy a piesok. Zaujímavá rarita je stena z prázdnych rumových fľašiek, hneď za domčekom vyberača. Je to pravý morský vlk.

Palmy na Guyam-e
“Naked” Island

Naked Island – pri island hoppingu
V preklade “nahý/holý” ostrov. Jeho meno nie je odvodené od toho, žeby tam bolo zakázané nosiť oblečenie – aj keď pri zložení posádky 7 dievčat a 2 chalanov by som nebol až tak proti – ale od toho že ostrov je jedna veľká holá kopa piesku, na povrchu ktorého prežíva len jedna rastlina a pár čerstvo nasadených paliem.
Jóga je teraz velký hit, ktorému prepadla aj Dadka ako aj každé moderné dievča. Keďže bola posádka prevažne ženská, bola krátka jóga session len otázkou času. Ostrov bol ideálnym miestom na vystrúhanie zopár pôz a figúr. Namaste.

Jóga na Naked Island-e
Pofotení, precvičení a hlavne už vyhladnutí, vyrážame na ostrov Daco.
Ostrov Daco
Najväčší z trojice ostrovčekov a jediný obývaný.

Najväčší z trojice – Ostrov Daco
Miestni obyvatelia sú pripravení na príchod turistov, za poplatok si prenajmete miesto na sedenie a s radosťou, opäť za malý poplatok, vám ugrilujú jedlo ktoré ste si priniesli. Oživenie bežného filipínskeho menu, ktoré pozostáva z kurčaťa a rýb, boli čerstvo nachytané mušle. Ozaj delikatesa, ktorej by prišiel na chuť aj Jamie Olivier.
Po jedle sme mali ešte dostatok času, nikto z našej posádky sa nikam neponáhľal a tak sme išli obzrieť aj vnútro ostrova, kde žijú miestni ľudia. Malým sklamaním boli menšie či väčšie skládky odpadu, tesne za dohľadom bežných turistov.

Skládky odpadu, iba kúsok od pláže
Dedinka však mala svoje čaro. Ľudia v nej boli veselí a usmiati a okolie mali nádherné. Filipínskym národným športom je basketbal a vidno to aj na tých najodľahlejších miestach. Basketbalová lopta a svojpomocne vyrobený kôš je nutnosť každej menšej osady.
Neodeliteľnou súčasťou životného štýlu na ostrovoch je aj surfing. Už sa nedivím, že to miestnym tak ide, keď začínajú od úplne útleho veku.

Malý chlapec šikovne surfuje na mini vlnkách
Pre lepšiu predsavu nech sa páči mapa
paráda, foťte a píšte ďalej,
Pozdravuje vás Iva Kusová
dajte na seba pozor
co tam po baskete a surfingu, ked tam vidim beach volley kurt! ;-)) prideme pinkut 😀
Treba zobrat aj loptu 🙂 decka tam hrali volis s basketbalkou.. az ma ruky boleli ked som to videl
Haha, no to asi fakt boli chudatka…Tak ak prídeme, vezmem veruže 😉
Chomikovci,
parada, uzivajte a nech sa vam dari. Martin dobre pises a fotis 🙂 Vyber dobre miesto kde mozeme prist uzivat penziu s tou nasou basketbalovou partiou aj s otcom – s jednoduchou vybavou: tricko, plavky, plutvy, bryle a snorchel. Btw tu je zima, hadam na Baranci aj sneh napadol.
Cau Billy
Jooj dakujeme, veru neni tu zle. Musite dako oca vydurit z bobrovnika 🙂 miesto sa tu uz pre vas najde, basket hraju vsade a su malicky.. Vase basketbalove kariery by zazili obrodu 🙂
Tu nam pre zmenu zas prikurili na krasnych 32 🙂
Skvele ! Drzim palce pri dalsom spoznavani Filipin.
Kolko tam zhruba vychadzaju zivotne naklady na mesiac s ubytkom ?
Letenky co pozeram, tak cca 560eur z Prahy, let do Manili s dvoma prestupmi cca 22hod
Agoj peter, akurat mi kamos poslal akciove letenky, ak sa chystas asi sa oplati pozret na link: http://www.fly4free.com/flight-deals/europe/hot-from-london-to-the-philippines-for-only-266/
Zivotne naklady sa lisia podla toho kde chces ist, plati pravidlo cim turistickejsie tym drahsie.. Tu u nas na Siargau by sme sa mali zmestit do cca 450eur/os. s ubytovanim, motorkou-bez tej sa tu neda a jedlom, mimo vyletov a dalsieho cestovania. Ale zas sa nejak extra neobmedzujeme. Naklady sa daju este zredukovat tak ze si budes varit doma, kilo tuniaka stoji 2 eura – v restauracii 6eur, kilo ryze euro, pivo 70c, 1 liter rumu 2 eura-ani vela neprepijes, proste musis jest lokalne veci a je to za babku, benzin – 1L-80c. Ubytko- velmi zalezi na dlzke pobytu a standarde(AC, ventilator,domcek z bambusu al. murovany, rezort al.vlastne ubytko atd)
Idealne ak by si mal konkretnejsiu predstavu o tom co chces..budem ti vediet presnejsie povedat 😉 kludne napis
Ahoj Chomco.
Diky moc za odpoved, takto mi to bohate staci. Mozno este co sa ockovania tyka, treba absolvovat nejake speci ockovania ?
Dakujem a dufam, ze nabalujete dalsie pekne zazitky 🙂
Caves Peter,
dakujeme. Posledne dni sme presurfovali, tak zazitkou a preplachnutych dutin je kopa 🙂
– ohladom toho co musis zmaknut na SR, tj. viza, ockovanie atd.. pozri clanok:
https://hybajcestovat.sk/preco-filipiny-priprava-ns-sr/
– mozno ta budu zaujimat aj clanky z tejto serie – viacej k cenam a co tu ako funguje – vhodne aj ak nejdes sem na ostrov ale na daky iny, ceny budu mozno trosku ine ale budes vediet aspon zhruba kde sa pohybovat:
https://hybajcestovat.sk/zivot-v-azii-alebo-co-sme-sa-tu-naucili-za-25-dni-prva-cast/
ak ta este nieco napadne, urcite napis.