camotes, filipiny

Tichomorský ostrov Camotes, San Francisco a 8 parádnych zážitkov

Camotes je jeden z menej známych, ale zato z jeden z najkrajších filipínskych ostrovov na akom sme boli. Nieje však pre každého. Niekto kto si potrpí na luxus a služby európskeho štandardu tu trošku narazí. Až na pár rezortov v okolí Santiago beach, je ostrov ponechaný v pôvodnom stave. No možno nie v pôvodnom, ale človek tam má pocit že sa vrátil aspoň 30 rokov do minulosti. V každej dedinke ťa vítajú deti, ešte stále očarené z toho že tade ide turista, všetko je lacné a ľudia vysmiati.

camotes, filipiny

Keďže sme na ostrove mali len necelé 3 dni, postavili sme sa k tomu vyslovene turisticky. Požičali sme si motorky, stiahli mapu a vybrali sa po atrakciách. To je niečo čo ma niekedy na takomto štýle cestovania trošku mrzí. Nemáš čas ostrov naozaj spoznať a nájsť tie skryté miesta, kde máš pocit že si úplne prvý. Je to ako keď prídeš na Liptov, ideš na Žiarsku chatu a do Jasnej, ale pritom prepásnes všetky tie krásne skryté miesta ktoré poznajú len lokáli 🙂 Ale dosť bolo filozofovania. Ako sa na Camotes dostaneš?

Ako sa dostať na Camotes?

Pravdepodobe tam pôjdeš z Cebu City. V Cebu city musíš nájsť North Bus Terminal a nasadnúť na bus ktorý ide cez/do Danao City. Tam je práve prístav z ktorého sa za hodku a pol dostaneš na Camotes. Lode premávajú už od rána celkom pravidelne, zhruba každé 3 hodiny a posledná odchádza 15:30. Takže pozor aby si to neprepásol, žiadne ubytko som v Danao City nevidel.

bus do Danao

Danao city

Ak budeš mať chvíľu čas, neseď zbytočne v prístave, ale vybehni aj do mesta. Je tam veľmi príjemný trh so všetkým možným jedlom, pár grilíkov a celé mesto pôsobí veľmi príjemne.

Danao

Danao

Parky, artefakty, kostoly, sochy a iné. Aj keď som tam vybehol úplne bez peňazí, vyzbrojený iba foťákom, miestne tety mi dávali všeličo ochutnať. Všetci boli opäť zlatí a vysmiati.

Danao

Danao

Danao

Danao

Danao city

Ferry a kaptejn Dada

Čoskoro sme sa už plavili na lodi. Ale nechcelo sa nám voľáko čakať na sedačke a tak sme išli pozrieť na špic lode.

Camotes ferry

Kapitán mal kabínu otvorenú a tak sme sa dali do reči. Aj na lodi boli všetci zlatí a ani sme sa nenazdali, už Dadka celý trajekt kormidlovala.

Camotes ferry

Camotes ferry

No nie tak úplne. Vtipné na tom bolo, že loď mala pokazené kormidlo a celý ten kolos kerovali iba vyrovnávacími tryskami. Pripomínalo mi to dávne Tamagoči, kde si sa dvoma gombíkmi staral o zvieratko. Tuná sa tými gombíkmi starali a pár desiatok ľudí. Také to ázijské safety first.

Camotes ferry

Červený gombík doľava, zelený doprava

Camotes ferry

Kapitán to však dokázal doknúť s neuveriteľnou precíznosťou a konečne sme sa ocitli na ostrove. Nezabudni si vybrať peniaze ešte v Cebu, lebo na ostrove bankomat nenájdeš.


Tu je zoznam 8 vecí, ktoré sa na ostrove oplatí uvidieť, či zažiť, teda aspoň podľa nás.

  1.       Santiago beach

Santiago beach, Camotes

Výhlad z našeho ubytka na Santiago beach

Naše ubytko

Santiago beach je gro ostrovného turizmu. Nájdeš tu viac menej všetko ubytovanie a dá sa tu krásne vychillovat pri západe slnka a pozorovať nočnú oblohu.

Santiago beach, Camotes

Santiago beach, Camotes

Vzadu sa týči najväčši rezort

camotes

Veľmi ma tu prekvapil aj večerný šnorchling. Okrem krásnych veľkých koralov, ktoré svojimi tvarmi pripomínali mozgy, rybyčiek rôznych tvarov a farieb, som tu stretol aj hejno barakúd a plával aj s pár korytnačkami. Odporúčam navštíviť aj Pyto grill, čo je jeden z plážových grilíkov, kde majú neskutočné jedlo za veľmi prijateľné ceny.

Santiago beach, Camotes

Veľký tanier sashimi nás vyšiel ledvo na 2 eurá.

  1.       Jazero Danao

Jazero Danao, Camotes

V strede ostrova sa nachádza veľké sladkovodné jazero. Atmosféra na jazere je veľmi pokojná a zaujimavo pôsobia aj palmy a sladká voda. Pri jazere sa dá najesť, kúpiť čerstvý kokos, pivko a pár ďalších šmakociniek.

Jazero Danao, Camotes

Najlepšie je, že sa tam dá požičať kajak a ísť sa previezť po jazere. Celkom príjemná zmena pádlovať na niečom inom ako surfe.

Jazero Danao, Camotes

  1.       Jaskyňa Timubo s podzemným bazénom

Jaskyna Timubo

Filipíny niesú na jaskyne vôbec skúpe. Je tu jaskýň ako maku. Táto nás ale veľmi nadchla, pretože bola trošku iná.

Jaskyna Timubo

Dlhou cestou sme zostupovali nižšie a nižšie popri stalagnitoch a stalagtátoch, až sme došli ku skrytému podzemnému bazénu. Bolo to ako v kúpeľoch, len pár desiatok metrov pod zemou. Rozhodne sa sem oplatí ísť skryť pred obednym slniečkom.

Jaskyna Timubo

Jaskyna Timubo

  1.        Vrch pri Timubo s výhľadom na jazero a ostrov

Camotes, vyhlad z vrchu

Hneď pri jaskyni je šípka s odbočkou na neďaleký kopec. Z hora je krásny výhľad na jazero a neďaleký malý ostrovček Tulang Diot. Keďže sú filipínci veľmi veriaci, cestu na vrchol ozdobili sádrovými figurínami s náboženskú tématikou.

Camotes, vyhlad z vrchu

Camotes, vyhlad z vrchu

Čo nás ale ozaj zaujalo bola príroda okolo. Rastliny ktoré sa pri dotyku sami zavrú a voľne rastúce banány. Marošovi to nedalo a zopár nám natrhal.

Camotes, vyhlad z vrchu

Camotes, vyhlad z vrchu

Camotes, vyhlad z vrchu

  1.       Ísť si chillnut na malý ostrov Tulang Diot

Tilong Diot, Camotes

Malý ostrovček sme našli náhodou práve vďaka výhľadu z kopca. Z hora vyzeral ešte väčší raj v raji. Cesta loďkou nám trvala asi 5 minút a už na nej sme boli unesení nespočetnými odtieňmi modrej.

Tulang Diot, Camotes

Tulang Diot, Camotes

Tulang Diot, Camotes

Tulang Diot, Camotes

Na ostrove sme márne hľadali dáke prístrešky na prenajatie. Nebolo tam nič okrem jedného kde spal lokálny chalan. Keď sa zobudil, chvilku neveril kto to okolo neho je. To je ale to čo na tomto ostrove ľudia robili. Spali. Keď sme sa šli prejsť po okolí, všetci spali a deti hrali basket.

Tulang Diot, Camotes

Tulang Diot, Camotes

Krásna na ostrove bola aj šnorchlovacka. Tá však nebola dobrá priamo pri pláži, ale museli sme prejsť na severnejsiu časť ostrova, kde nám deti sľubovali že sú veľké ryby. Šlo sa tam spleťou malých bahenných cestičiek cez džungľu, kukuricu, popri domčekoch a škole. Pri prechode cez školu nás, ako Luboš povedal, vítali deti ako keby sme im práve doniesli písmo. 

Tulang Diot, Camotes

Foto: Luboš Šiška zo SuperTrip

Tulang Diot, Camotes

Zaspomínal som si na dávne maltské časy freedivu na koralovom útese

  1.       Buho rock

Buho beach resort Camotes

Niečo pre adrenalínovejších cestovateľov. Opäť miesto kde sa dá poriadne vyblázniť skákaním do vody. Krásny cliff s pár prístreškami a odrazovými mostíkmi.

Buho rock Camotes

Buho rock Camotes

Buho rock Camotes

buho camotes

Najvyšší má okolo 8m a nižšie okolo 3-5m. Určite odporúčam navštíviť a trošku si tam zablbnúť.

  1.       Ako sa dostať z Camotesu do San Francisca za 50pesos?

San Francisco, camotes

No predsa jednoducho na motorke. San Francisco je mesto na ostrove Camotes. V celom San Franciscu majú ako výzdobu malé farebné trojuholníčky, zavesené nad cestami.

San Francisco, camotes

San Francisco, camotes

San Francisco, camotes

San Francisco, camotes

Michelangello 🙂

San Francisco, camotes

Okrem toho, že dodávajú mestu svojskú prímorskú atmosféru, zmierňujú aj silu slnka. Ak sa ti podarí do mesta prísť v nedeľu, čaká ťa tam veľký lokálny trh a veľa maškŕt. Určite mestečko ktoré sa oplatí na Camotese navštíviť.

  1.       Bezcieľne sa zatúlať

Camotes, filipiny

Keďže sú ostrovy Camotes ešte pomerne neznáme, veľa krásnych miest nenájdeš na nete. Preto je to jeden z ostrovov kde sa určite oplatí len tak bezcieľne zatúlať a nechať sa prekvapiť čo ťa tam bude čakať. 

Camotes, filipiny

Camotes, filipiny

Camotes, filipiny

Camotes, filipiny

Camotes, filipiny

Post a new comment

Hybaj! Sharovať

…jednym malým “šérom” nikoho neurazíš…