Surfing na Siargao

Prečo práve Filipíny a príprava na Slovensku

Mnoho ľudí sa nás pýtalo prečo práve Filipíny. Pôvodne sme si  chceli splniť dávny sen a ísť do Indonézie na ostrov Bali. Keď sme začali zisťovať aká je tam vízová povinnosť pre Slovákov, moc nás to nepotešilo. Bezvízový styk je na jeden mesiac.  Ak tam chcete byť dlhšie je možnosť  vybaviť si polročné víza viacvstupové, avšak počas pol roka sa tam môžte zdržať najviac dobu 3 mesiace. Táto opcia bola vzhľadom na naše plány, vycestovať minimálne na pol roka, nepriateľná.

Vízová povinnosť vybraných ázijských krajín a filipínske víza

Začala som teda hľadať iné destinácie s priateľskejšími podmienkami. Srí Lanka, Thajsko a Malajzia sú na tom podobne ako Indonézia a vyhovujúce víza mali jedine Filipíny. Bezvízový styk na jeden mesiac s možnosťou ísť si predĺžiť víza na ďalších 59 dní na najbližší emigračný úrad za cca 150 eur a  po uplynutí 59 dní si ich opätovne predĺžiť na ďalších 59 dní za poplatok nižší, cca 75 eur. Druhá možnosť bola vybaviť si jednoročné viacvstupové víza za 81 eur na Slovensku, s tým že každých 59 dní musíme vycestovať z krajiny. Zvolili sme túto možnosť, nakoľko radšej investujeme do krátkeho výletu do okolitých krajín ako platiť emigračnému úradu za predĺženie pobytu. Víza sme si vybavovali na honorárnom konzuláte v Bratislave . Konzulát sídli v budove spoločnosti KON-RAD pri Zlatých pieskoch, keďže honorárny konzul pre Filipíny je pán Konštiak, konateľ spoločnosti. Komunikovali sme s pani Miščíkovou, asistentkou honorárneho konzula. Na získanie víz sme potrebovali vyplniť formulár ktorý je na stránke konzulátu, fotku, fotokópiu pasu, fotokópiu spiatočnej letenky, výpis z bankového účtu a prehlásenie že sa vrátime na Slovensko po vypršaní víz v slovenskom aj anglickom jazyku.  

Keď bolo jasné že naše dobrodružstvo sa odohrá na Filipínach, hľadali sme miesto pre náš base camp. Pomohol nám všemocný Google. Našou podmienkou boli vhodné podmienky na kitesurfing a surfing.

Kajtová pláž v Santa Fe...aj tu sme sa uistili, že Siargao bola dobrá voľba

Kajtová pláž v Santa Fe…aj tu sme sa uistili, že Siargao bola dobrá voľba

Prečo práve ostrov Siargao?

Siargao je názov ostrova, ktorého recenzie na oba športy boli výborné. Sú tu surfové spoty pre začiatočníkov až po pro riderov. Najznámejšia je vlna Cloud 9, kde sa usporiadava jedno kolo z Men’s Qualifying Series v surfingu. Tiež tu dostatočne fúka aj na kitesurf. Keďže karma fungovala, dostali sme cez kamošku Šorty, kontakt na Slovenku Dominiku, ktorá tam žije a vlastní útulnú kaviarničku so samými šmakmi Pleasure Point Cafe. Nachádzala sa práve v Bratislave, čo sme využili a stretli sme sa osobne. Dominika, za čo jej veľmi ďakujeme, nám prezradila know-how na veľa vecí. Čo si tam treba vziať z domu, čo sa tam dá kúpiť a čo nie. Tiež nám ponúkla rentovať jej domček na prvé dva mesiace pokým sa zdrží na Slovensku. Ak by táto možnosť nebola odporúčame si zarezervovať ubytovanie na prvý týždeň cez internet a potom hľadať u lokálesov lacnejšiu alternatívu.

Západ slnka nad ostrovom Siargao

Západ slnka nad ostrovom Siargao

Očkovanie

Druhú vec, po vízach, ktorú je potrebné zariadiť na Slovensku je očkovanie. “ The must” očkovania sú vakcíny na žltačku A a B, tetanus a brušný týfus. Na žltačku A a B sme mali aplikovanú doživotnú vakcínu už v detstve. Tetanovku sme mali tiež z detstva, ale je potrebné dať ju preočkovať každých 10 rokov. Urobili sme tak u obvodnej dokotorky. Vakcínu na brušný týfus nám aplikovali na Cudzokrajnom v Bratislave na Americkom námestí. Zaplatili sme tam za registráciu, vakcínu, podanie vakcíny a vystavenie zdravotného pasu spolu 49 eur.

Cestovné poistenie na celý svet okrem US a CAN

Poslednú, veľmi dôležitú vec, ktorú sme vybavovali na Slovensku bolo cestovné poistenie. I keď nie sme fanúšikmi poisťovacích inštitúcií, predsa len sme sa rozhodli využiť ich služby. Uvidíme, či boli milí a ochotní len pri uzatváraní poistenia, alebo si túto tvár zachovajú aj pri plnení poistnej udalosti. Našou prioritou bolo poistenie batožiny, nakoľko sme so sebou brali 3 kajty a 2 kajtové dosky. Tiež sme chceli vysoké krytie liečebných nákladov. Kliniky s kvalitnou zdravotnou starostlivosťou sú súkromné, vlastnené zahraničnými investormi, ktorí si za svoje služby pýtajú veľké peniaze. Na nájdenie najlepšieho cestovného poistenia sme použili online kalkulačky. V každej poisťovni vyšlo najvýhodnejšie ročné poistenie. V zmysle, že za poistenie na 6 mesiacov zaplatíš viac ako za poistenie na 1 rok. Boli sme sklamaní, že krytie batožiny v každej poisťovni bolo maximálne 1000 eur na osobu. Najlepšie nám vyšla Allianz poisťovňa, po aplikovaní vernostnej zľavy 20%. Zaplatili sme 209 eur na rok. Krytie batožiny máme do 1000 eur na osobu a liečebné náklady neobmedzené. V našom krycom zozname sa objavilo aj krytie proti teroristickému útoku v hodnote 50 000 eur. Marketingová fantázia poisťovní je naozaj  “ohromná”.

Na hore uvedené vybavovačky si nechajte dostatok času.  My sme štandardne riešili všetko na poslednú chvíľu, čo veru neprospelo “rodinnej pohode”.

Komentáre (02)

  1. znie to cele dobre a hned by som siel.. a nechcem byt rypalko ale na Cloud 9 sa nejazdi kazdorocne svetovy pohar.. jazdi sa tam sutaz o lvl nizsia ‘Men’s Qualifying Series’ a to tiez nie kazdy rok len niekolko poslednych rokov. To len ak by si chcel byt presny s info co pises. inak thumbs up!

Post a new comment

Hybaj! Sharovať

…jednym malým “šérom” nikoho neurazíš…