Kitesurfing a Siargao

Keď sme odchádzali na Siargao, pobalení s komplet kitovou výbavou, nevedeli sme čo presne od kitesurfingu tuná čakať. Vedeli sme, že hlavná sezóna je od Novembra do Marca, ale či sa dá kitovat aj mimo hlavnú sezónu sa dozvieš ak budeš čítať ďalej.

Vetry na filipínach

Poďme v prvom rade na vietor. Na Filipínach prevládajú dve veterné sezóny. Amihan, čo je severo-západný monzún ktorý je na Filipínach od Novambra až do Apríla a Hagabat, čo je opačný teda juho-východný monzún. Hagabat fúka od Mája do Októbra. Nedá sa však povedať že to sedí na 100%. Vietor sa ťažko predvída a teda niekedy Hagabat príde skôr a niekedy zas Amihan odíde neskôr. Inokedy sú 3 týždne bezvetria.

Siargao, je malý ostrov na úplnom východe filipín. Teda je jasné, že sa tu kituje primárne na Amihane, kedy fúka väčšinou cross-shore až onshore. December až Február je však na Siargao rainy season a preto sa nedá vždy jazdiť, keď fúka. Niekedy je to búrka, inokedy ako napríklad dnes, silný vietor s hojným dažďom. Takže som to po hodine poryvového vetra vzdal.

Vietor a Siargao

Ak by ste rozmýšľali nad výletom na Siargao ktorý by ste chceli primárne spojiť s kitovaním, neoplatí sa chodiť na Hagabat, za 4 mesiace čo sme tu počas Hagabatu boli, fúkalo 3x, raz na 15stku a 2x na 12stku aj to vietor vypínal a kopal ako za dobrého severáku v Hamuliakove. Väčšinou fúka offshore, čo neni pre začiatočníka úplne ideálne a vlastne nič moc ani pre lepších. Amihan je tu na druhú stranu super, ak fúka. Nefúka často, zatial to vyzerá skôr tak, že vietor chodí na týždňovky. Týždeň duje, potom týždeň pauza. Čo neni až také zle, lebo keď nefúka dá sa surfovať a aspoň to neni stereotyp.

Siargao nieje primárna kitovacia destinácia Filipín. Ak hľadáte miesto kde sa dá vyslovene kitovat, je lepšie ísť severnejšie a to na Boracay alebo Palawan. Opäť podľa sezóny a podľa toho odkiaľ fúka.

Veľkosti kitov a sila vetra pre Siargao

Ak sa rozhodnete predsa len ísť na Siargao a chcete si zobrať aj svoj kite, zoberte si ten s ktorým pojazdite čo najväčší veterný rozsah. Fúka divoko, raz ledvo na 15stku inokedy na depowernutu 9tku – z mojeho pohľadu, čiže 95kg chalana. V m/s sa teda vietor sa pohybyuje od 5-6 m/s až po 13-15 m/s.

Amihan je väčšinou stabilný, s poryvmi možno 2 m/s a jazdí sa na ňom perfektne. Počas Amihanu treba dávať bácha na búrkové mraky, ktoré celkom ľahko uvidíte, keďže prichádzajú od oceánu a zvyknú so sebou priniesť vietor. Vtedy sa sem tam uteká z vody 🙂

Kitové spoty na Siargau

Na Siargau je veľa spotov kde sa dá kitovat. Stačí pozrieť google maps a nájsť si vhodnú pláž na smer vetra a môžete jazdiť úplne sami. Väčšinou sa dajú jazdiť iba počas mid-high tidu, počas low trčia koraly. Každopádne si tu nájde svoje začiatočník ako aj pro kiter. Dá sa jazdiť flat ale aj barrely. Za Amihanu sa dajú jazdiť skoro všetky východné surfové spoty, čiže ak chcete spojiť kite s vlnami je to ideálne miesto.

Je tu však jeden najznámejší go-to spot, na ktorý určite choďte ak ste práve docestovali. Je to pláž pred rezortom BRAVOs a tu stretnete veľa kiterov, ktorý vám dokážu dať ďalšie rady a nápady na ďalšie spoty. Po dĺžke celej pláže nájdete rôzne kite školy, ale lekcie vychádzajú celkom draho, okolo 500 dolárov za 8 lekcií.

Najznámejší spot pred rezortom BRAVO

Dlhá pláž, cca 1km. Dá sa tu jazdiť od vyššieho low tidu až po high tide. Cez low tide je to plytké, ale ak si veríte, že vás nevysype je to flat ako zrkadlo, ale ak trafíte sem tam náhodný koral, môžete skončiť ako po bitke s dikobrazom. Cez high tide býva dosť málo miesta na štart a do vody trčia palmy, čo neni moc ideálne pre začiatočníkov. Ideálny čas pre začiatočníkov je okolo mid tidu, kedy je voda akurát po stehna a je aj dosť miesta na pláži.

Celý spot je chránený reefom, ktorý je vzdialený cca 200m od brehu a pôsobí ako vlnolam. Hladina je teda pomerne čistá, bez väčších vĺn. Dá sa vybehnúť aj na vlny za break, ale chce to už pomerne dobre vedieť, pretože keď fúka, sú tam celkom solídne rozfúkané 3-4 metrové vlny.

Na tejto pláži nájdete všetky 3 kitove školy a požičovne kitového vybavenia na Siargau. Jedna je v rezorte Viento del Mar, druhá v Bravo‘s a tretia vedľa Romantic Beach Villas. Školy pred sezónou naberajú aj učiteľov, ak by vás niečo také zaujímalo, môžete sa im skúsiť ozvať.

Záver

Aj keď Siargao neni top kite ostrov, mať kite ako doplnok k surfingu je tu super, pretože keď fúka tak sa nedá surfovať alebo len na preplnených spotoch. A keď už fúka, väčšinou jazdíte sami, alebo s pár kitermi, čo je na nezaplatenie.

 

 

Úplne najlepšie sú aj okolité malé atoly okolo Siargaa, na ktoré sa viete na kite dostať. Bol to jeden z mojich snov, ktorý som si tu splnil.

Ak sa vyberete na známejšie kitove ostrovy, je tam kiterov ako čečiny a tým pádom je to veľakrát o vyhýbaní sa ostatným. Hádam som vám dal aspoň základné info, ak by ste chceli niečo konkrétnejšie, kľudne píšte buď do komentárov alebo na náš FB profil. Vetru zdar.

Post a new comment

Hybaj! Sharovať

…jednym malým “šérom” nikoho neurazíš…