Hybaj! sa zoznámiť s ostrovom Siargao

Siargao, ostrov v tvare slzy vo filipínskom mori, je jedným zo 7 641 filipínskych ostrovov. Nachádza sa na juhovýchode súostrovia a má rozlohu 437 km2, inými slovami je veľmi malý. Jeho pobrežie lemujú koralové útesy a pláže s bielym pieskom a tyrkysovou vodou. Útesy tvoria hranu Filipínskej priekopy a vytvárajú vhodné podmienky na surfing. Surfing je na ostrove aktivita číslo jedna, hlavne v období od augusta do novembra keď prichádza juhovýchodný monzún “habagat”. Najznámejšia vlna Cloud 9, tu každoročne priláka surférov z celého sveta, čo rozvíja na ostrove turizmus a aj preto sa ostrov označuje ako filipínska meka surfingu. Z nášho pohľadu je to však aj kontraproduktívne a ostrov sa stáva čím ďalej tým viac komerčenjší, drahší a preplnenejší.

Dúfame, že z ostrova sa časom nestane miesto zastávané predraženými luxusnými rezortami a clubmi, ktoré sú naplnené “cool” surférmi. Stratil by svoje čaro a krásu spočívajúcu v jednoduchosti lokálneho života, bez negatívneho vplyvu konzumu.

Pevnina je pokrytá džungľou s kokosovými palmami, banánovníkmi a vzácnymi mangrovníkovými lesmi. Podnebie tu umožňuje pestovanie, pre nás, exotických plodín, ktoré denne obdivujem na trhu a snažím sa rukami, nohami dohovoriť čo to je a ako sa to pripravuje. Fanúšik zdravej gastronómie ako som ja, je jednoducho ako v raji. Z rôznorodosti a hlavne kvality potravín sa teším každý deň.

Výhľad na džunglu

Výhľad na džunglu

Na ostrove nájdete malé mestečká s prevažne lokálnymi obyvateľmi. Najväčšie sú General Luna pri vlne Cloud 9 – tu je najväčšia koncentrácia turistov, Del Carmen a Dapa na juhu ostrova, kde sú jediné dva bankomaty na výber peňazí.

Výber hotovosti na ostrove pre zahraničných návštevníkov je kapitola sama o sebe. V Dape sme boli tri krát a z toho ani jeden krát sa nám nepodarilo vybrať peniaze z našej karty.

Prvý krát sme šli “na istotu” do bankomatu West Coast banky pri benzínke, kde nám pracovník banky  povedal že bankomat vydáva hotovosť len z domácich kariet a poslal nás k bankomatu DPB banky, kde bol nalepený oznam “under maintenance”. Druhý krát sme už vedeli, že bankomat funguje. Po snahe vytiahnuť si peniaze z VISA karty od ZUNO banky nám bankomat oznámil že máme nevhodnú kartu. Tretí krát sme tam šli s Maestro kartou od Príma banky. Opäť neúspešne. Keďže sme potrebovali hotovosť, neostávalo nám nič iné ako ísť do reštaurácie Roberto’s v General Lune a vytiahnuť si peniaze “cash back-om” za 7% poplatok. Neskôr sme zistili, že aj najväčší supermarket v General Lune TAG Grocery s rozlohou 10m x 12m ponúka “cash- back” s 3,5% poplatkom a už vyberáme hotovosť len tam, keďže z medzinárodných kariet ktoré ponúkajú naše banky si viete vybrať peniaze najďalej vo Východnej.

Odporúčam si vytiahnuť dostatok peňazí v Cebu, napríklad na letisku a na ostrov už prísť s hotovosťou. Ušetríte tak čas, námahu aj peniaze.

Ako ostrov turistický ožíva, stále viac a viac sa tu objavujú turistické atrakcie, ktoré sa chystáme postupne všetky obehať, len čo si pozariadujeme ubytovanie na ďalšie mesiace. Nedá sa však zariaďovať stále a tak sa nám už podarilo ísť aspoň na “island hopping” a Magpupungko Tidal Pools. O tom však viac v ďalšom článku, hneď ako sa nám podarí dať dokopy fotky a niečo napísať. Tú je náš zoznam miest ktoré sme sa v najbliších dňoch rozhodli na Siargau navštíviť. Postupneme ich budeme vyškrtávať a pridávať linky na články o nich:

A ešte zopár upedjtov z nášho ostrovného života. Stále hľadáme ubytovanie na august a ďalšie mesiace, ale je pravda že sme sa zatiaľ až tak nepretrhli. Motorku máme už prenajatú a surfy kúpené, takže budeme monitorovať náš surfovací progress. Vlny sú však zatiaľ malé, alebo obrovské takže vyčkávame na ideálne podmienky, aby sme už cvakli zopár fotiek aj z vody.

Miestna maškrta..vyprážaný banán

Miestna maškrta..vyprážaný banán

Chomčo sa snaží postupne nenápadne infiltrovať medzi lokálnych rybárov, ktorí predávajú na trhu ryby a dúfa, že za pomoc na lodi ho zoberú so sebou na rybačku v lokálnom štýle. Bohužiaľ ho zatiaľ nechápu, čo od nich chce dokonca ani po kresbe, ktorou im to chcel vysvetliť.

Rybári nahadzujúci siete počas odlivu

Rybári nahadzujúci siete počas odlivu

A ako lokální rideri, alebo skôr niečo ako “wanna be surfers” sa tešíme na najväčší event ostrova, medzinárodný pohár v surfingu na vlne Cloud 9, ktorý sa uskutoční 24.-29. Septembra 2016. Dúfame že sa na nás niečo nalepí a raz si zajazdíme na známej reef break vlne aj my.

 

Komentáre (01)

Post a new comment

Hybaj! Sharovať

…jednym malým “šérom” nikoho neurazíš…