Zaži Siargao #2 Filipínsky nedeľný fotbal: kohútie zápasy

V nedeľu sa na filipínskych dedinách nechodí ako u nás na fotbal, ale na kohútie zápasy, lokálne nazývanými “cock fights”. Je to veľká udalosť, na ktorú sa tešia všetci muži z dediny. Presne tak ako u nás fotbal, tak aj tu sú kohútie zápasy prevažne chlapskou záležitosťou.

Zvieratá mám rád a som odjakživa proti ich týraniu, avšak miestne kohúty ma budia pred 5 ráno už druhý týždeň tak som sa na celú “show” šiel pozrieť s miernou škodoradosťou, to som však netušil čo ma čaká. Odchádzali sme odtiaľ všetci, s veľmi zmiešanými pocitmi.

Presne tak ako u nás fotbal, tak aj tu sú kohútie zápasy prevažne chlapskou záležitosťou

Lístky stoja 30 pesos/os cca. 60 centov

Lístky stoja 30 pesos/os cca. 60 centov

Na jednej strane som chápal ten adrenalín zo stávkovania, kde ide na miestne, ba i európske pomery o veľké peniaze, ale na druhej strane mi to prišlo hrôzostrašne kruté. Samotné bitky sú doslova brutálne. Neboli sme tam dlho, snáď ani nie na štvrtine celej show, ale za ten čas, sa doslova rozsekalo 8 kohútov.

Brutálne kohútie zápasy

Brutálne kohútie zápasy

Operení šampióni

Kohúty sa trénujú už od mala. Kohúta si viete vychovať alebo kúpiť za pár pesos, niekoľko stoviek pesos až niekoľko tisíc pesos, podľa rodokmeňa a kvality “trénera”. Ak máte malého kohúta, čaká vás 8 mesiacov tréningu a starostlivosti o svojeho snáď niekedy šampióna.

Kohúta si viete vychovať alebo kúpiť za pár až niekoľko stoviek eur, podľa rodokmeňa a kvality “trénera”

Ak sa niekto venuje kohútím zápasom, nemá kohúta iba jedného ale hneď niekoľko. Loloi, miestny surfer a náš kamoš, ich má 11. Vlastne už iba 10, keďže mu to v túto nedeľu moc nevyšlo. Vravel však, že on mal kohúta za 500 pesos (10eur) a prehral proti policajtovi ktorý ho mal za 5000 pesos (100eur), škoda držal som mu palce.

Tréner so svojím zverencom tesne pred zápasom

Majiteľ so svojím kohútom tesne pred zápasom

Je zrejmé, že dobré kohúty sú tu vzácnym majetkom. Niekedy sa stane, že kohút nezomrie ale ostane ležať na zemi. Ak bojoval dobre, ešte z toho môže vyviaznuť živý – avšak už bude patriť majiteľovi víťazného kohúta.

Kohútí M.A.S.H., 10 mg morfia sestra

Kohútí M.A.S.H., 10 mg morfia sestra

Z ringu putuje priamo do “kohútej nemocnice” hneď vedľa štadióna. Každý kohút má na jednej nohe priviazaný dlhý ostrý nôž, ktorým doslova reže a bodá súpera. Rany sú preto poriadne hlboké a vyžadujú si okrem iného dezinfekciju a šitie. Au!

Dezinfekcia rán a ošetrovanie neštaslivca

Dezinfekcia rán a ošetrovanie neštaslivca

 

Pravidlá “cock” fightov

Do ringu vstúpia majitelia kohútov s kohútmi na rukách a nechajú kohútov nech sa poobďobávajú. Niečo ako niekedy vidno u nás v baroch, keď sa stretnú dvaja “kohúti”. Tí najšikovnejší stávkari pozorujú ich reakcie, poznajú majiteľov a vyberajú si svojeho favorita.

Predvádzanie kohúta publiku

Predvádzanie kohúta publiku

 

Hecovanie kohútov proti sebe

Hecovanie kohútov proti sebe

Nasleduje stávkovanie. Žiadny bookmaker tu nieje, neexistujú ani kurzy. Človek buď stávku vyhrá alebo prehrá. Hop alebo trop. Je to neuveriteľný bordel a hluk, kedy sa každý z publika môže staviť s hocikým iným z publika o hociakú čiastku, za predpokladu že každý staví na rozdieľneho kohúta.

Kto sa staví?

Kto sa staví?

Minimum je vraj 200 pesos, čo som zistil pri svojej prvej a poslednej stávke, môj “cock” nevydržal ani 10 sekúnd. Neskutočné prekrikovanie jedného človeka druhým z časti tlmia ručné signály, kde vodorovne sa ukazujú stovky a zvisle tisícky pesos – pre lepšiu predstavivosť vodorovne 2-oj eurovky, zvisle 20 eurovky.

Stávkovanie v akcii, podla ručných signálov chce staviť 200 pesos (4 eurá)

Stávkovanie v akcii, podla ručných signálov chce staviť 200 pesos (4 eurá)

Takto sa dokážu ľudia staviť aj na väčšiu vzdialenosť. V strede ringu je dokonca jeden chlap ktorý spája stávkychtivých divákov, ktorí sa s nikým ešte nestavili svojpomocne. Keď počuje ľudí vykrikovať dve rôzne spojiteľné stávky, ukazuje na daných ľudí v publiku, až kým nenadviažu očný kontakt.

Chlap s mikrofónom, ktorý to tam aspoň z časti viedol

Chlap s mikrofónom, ktorý to tam aspoň z časti viedol

Celý systém je postavený na cti, ak sa raz niekto staví, tak svoje slovo dodrží. Nevidel som za celý čas nikde žiaden problém. Po skončení bitky vzduchom lietajú guče peňazí od prehratých k výhercom, fakt si ich jednoducho hádžu ponad hlavy ostatných. Nikdy som nezažil chaotickejší systém, ktorý by fungoval s takou precíznosťou.

Pozápasové vyplácanie susedov, ostatní si peniaze hádžu

Pozápasové vyplácanie susedov, ostatní si peniaze hádžu

Kohúti zápas

Rovnako rýchlo ako sa stávkovanie začne, tak aj skončí. Majitelia dajú kohútom dole z nožou na nohách ochranné púzdra a zrazu je všade ticho – všetci s napätím čakajú na zápas a jeho výsledok.

Napätie pri sledovaní zápasov

Tesne pred zápasom

 

Smútok a radosť zo stávok

Smútok a radosť zo stávok

 

Niektorí pri sledovaní ani nedýchajú, ide o veľké peniaze

Niektorí pri sledovaní ani nedýchajú, ide o veľké peniaze

 

Velké nádeje vkladané do svojeho tipu

Velké nádeje vkladané do svojeho tipu

 

Netreba poznať reč aby ste videli kto vyhral a kto prehral

Netreba poznať reč aby ste videli kto vyhral a kto prehral, pravdepodobne otec so synom

Niektoré zápasy trvajú pár sekúnd, niektoré pár minút. Zažili sme aj taký, kde vyčerpané kohúty už nevládali a sedeli oproti sebe. Vtedy prišiel na rad rozhodca, ktorý kohúty opäť postavil a vyhecoval k útoku. Toto sa opakovalo, až kým jeden z kohútov neušiel. To znamená prehru utekajúceho kohúta a podľa Loloia, aj najväčšiu potupu pre majiteľa. Asi tušíte ako taký kohút skončí.

Rozhodca rozdeluje a hecuje kohúty

Rozhodca rozdeluje a hecuje kohúty

Ak kohút pri zápase zomre, mŕtveho kohúta odnesú, chlapík pozamätá vytrhané perie a do ringu prinesú ďaľších dvoch. Celý proces sa opakuje. Oťukanie, krik, ticho, zápas, vyplácanie podlžnosti, ďalší kohúti.

Popularita kohútich zápasov na ostrove Siargao

Popularitu a prestíž kohútích zápasov zvyšuje aj lákavá finančná odmena pre víťaza ostrovného “pohára”.

Kohúty v ringu

Kohúty v ringu

Majiteľ najsilnejšieho kohúta obdrží odmenu vo výške 3 miliónov pesos, cca 60 000 eur. Potom predpokladám, že budú aj väčšie národné kolá, ale to je len moja domnienka. Zaujímavé je, že kohútie zápasy sú legálne iba v nedele a fiesty, ak sa rozhodnete so svojimi kohútmi zápasiť v akýkoľvek iný deň, porušujete zákon.

Neprišiel som sem nikoho súdiť ale spoznávať miestnu kultúru

Ak ste v ázii, tak kohútie zápasy sú niečo, čo treba zažiť, má to svoje sadistické čaro a neopísateľnú atmosféru. Asi tam nebudem chodiť pravideľne, ale som rád že som tam bol a že som to zažil na vlastnú kožu.

Už je jasné kto je víťaz tejto brutálnej show

Už je jasné kto je víťaz tejto brutálnej show

 

Posledné chvíle porazeného kohúta

Posledné chvíle porazeného kohúta

Hold, neprišiel som sem nikoho súdiť ale spoznávať miestnu kultúru a nedelné kohútie zápasy sú jej neoddeliteľnou súčasťou.

Ak ste to dočítali až sem, tak vás to určite zaujalo. Preto ak nazbierame 20 likov na článku, to sú tie žlté hviezdy na začiatku, pojdem spraviť aj krátke video aby ste tú atmosféru videli na vlastné oči.

//EDIT// – Ďakujem za liky, preto plním aj ja svoju časť, nech sa páči krátke video z kohútich zápasov.

Komentáre (01)

  1. Maťko, Dáška, pozerám Vás, čítam, teším sa, že si to užívate….:)
    a aj klikám
    janka

Post a new comment

Hybaj! Sharovať

…jednym malým “šérom” nikoho neurazíš…