Duterte – nový Filipínsky prezident – extrémista či spasiteľ?

Veľká udalosť, ktorá sa v posledných mesiacoch udiala na Filipínach boli prezidentské voľby. Keďže som mal pred odletom iné starosti, moc som to nesledoval, ale z pár článkov a posmeškov kamošov som mal pocit že za filipínske kormidlo zasadol prinajlepšom ľahký extrémista.

Keď sme dorazili do Cebu, ešte stále bolo vidno pozostatky volieb. Usmiate transparenty nádejných kandidátov, nálepky na autách hlásajúce rôzne heslá, či symboly nalepené na domoch nasvedčujúce podporu jednotlivým kandidátom. Rodrigo Duterte vystupoval pod symbolom zaťatej päste, s heslom  “It´s ours”, po slovensky “To je naše”, aspoň tak mi to preložil taxikár. Zaťatá päsť v mojom pohľade neveští nič dobré, tak som sa rozhodol prezistiť ako to s novým prezidentom naozaj je a ako ho vníma prostý ľud.

Prezident Duterte - zatatá päsť

Prezident Duterte – zaťatá päsť

Pri čakaní na taxík na našom ubytovaní v Cebu, v ResiDenz Guesthouse – ktoré mimochodom odporúčam ak budete musieť stráviť noc v Cebu, som sa dal do reči s Jing – dcérou maiteľa. Reč som opatrne nasmeroval na politiku, posťažujúc sa čo sa to na Slovensku deje, ako sa kradne a ako veľkí zlodeji ostávajú nepotrestaní.

Nie je to inak ani na Filipínach, postupne sa otvára Jing. Sťažujúc sa takisto na obrovskú mieru korupcie. Ako príklad dáva medzinárodnú pomoc po tajfúne Haiyan, kedy sa vraj z medzinárodnej pomoci k samotným ľuďom postihnutým prírodným živlom dostalo iba mizivé percento určenej pomoci. Väčšina peňazí bola vraj hierarchicky rozkradnutá na ceste k ľuďom.

Ľudia spájaní s drogovou Činnosťou sa dobrovoľne vzdali polícii na Siargau.

Ľudia spájaní s drogovou činnosťou sa dobrovoľne vzdali polícii na Siargau.

Preto sa vraj ľudia veľmi tešia na nového prezidena a vkladajú do neho veľké nádeje. Jing na nového prezidenta nešetrí chváľou, je to vraj človek ľudu, ktorý sa tvrdo stavia práve proti korupcii a najmä proti drogám, ktoré vidí ako zlo ktoré rozvracia Filipíny. Duterte je vraj človekom, ktorý čo ma na mysli to má na jazyku, nešetrí nadávkami a otvorene sa vyhráža ľuďom v narkopriemysle. Dokonca vypísal odmeny za dolapenie známych drogových bosov ale aj malých pašerákov a dílerov. Odmeny za živého či mŕtveho sa pohybujú od 3 miliónov pesos (cca 60,000 eur) až po pár drobných, avšak pri platoch okolo 300 pesos za deň (zdroj taxikár v Cebu) sú aj drobné pre niekoho hotovým majetkom. Jing však vraví, že tieto odmeny sú viac či menej súčasťou Duterteho psychologickej vojny s kartelmi, ktorá už prináša svoje prvé ovocie. Nedávno sa v malej dedinke našiel opustený kamión plný drog, pretože sa ľudia začínajú báť byť s drogami akokoľvek spájaní. Aj tu priamo na našom maličkom ostrove Siargao, sa dobrovoľne vzdalo niekoľko ľudí spájaných s drogovou činnosťou. Žeby to ozaj fungovalo?

Keďže Jing a jej rodina sú pomerne bohatí a na lokálne pomery dobre vzdelaní, zaujímal ma aj názor spodnejšej vrstvy. Prvá vec ktorú mi každý filipínčan, s ktorým som sa o ich novom prezidentovi bavil povedal, že nový prezident je anti-drug, teda proti drogám. A to aj taxikár ako aj lokálny chalan na Siargau, ktorý si myslím že vedel ledvo čítať a písať.

Obecne sú filipínčania radi že je prezidentom práve Duterte a vidia v ňom veľkú nádej pre Filipíny. Ešte som sa nestretol s názorom, ktorý by bol vyslovene proti novému prezidentovi. Samotní ľudia si uvedomujú a otvorene hovoria o drogách ako o veľkom probléme Filipín. Problém tu majú najmä s crystal meth-om, vysoko návykovou a pomerne lacnou drogou. Jediné čoho sa pri Dutertem boja, je zbytočné krvipreliatie. Niektorí filipínci vravia, “it will be bloody”, v zmysle že potečie krv aj pre bežných drogových užívateľov nie len ľudí z kartelov. 

Filipínci sú však veľmi nedisciplinovaní a len veľmi ťažko dodržujú pravidlá. Vidno to ako v cestnej premávke, tak aj v systéme, ktorý podľa európskych štandardov nemá hlavu ani pätu. Ako vraví samotný Duterte, ak budete dodržovať zákony a pravidlá, nebudete mať s mojou administratívou žiady problém. Problémy, a to veľké, budú mať práve tí, ktorí sa rozhodnú pravidlá a zákony obchádzať a porušovať.

Na obhajobu Duterteho tvrdej politiky ide aj fakt, že predtým pôsobil ako primátor mesta Davao. Mesto, ktoré pred pár rokmi bolo ázijské mesto ako akékoľvek iné, dostal do stavu, kedy je jedným z najkrajších, najčistejších a najbezpečnejších miest v okolí. Ľudia sa tam naučili, aj pod hrozbou tvrdých trestov rešpektovať pravidlá, ako napríklad nezahadzovať odpadky len tak okolo seba, alebo fajčiť iba vo fajčiarskych  zónach. Ak ste už niekedy boli v Ázii, musíte uznať že takýto úspech je priam hotový zázrak. Duterteho štýl vládnutia dosahuje výsledky a postupne sa v jeho stopách uberajú aj ostatní politici. Podľa Jing je podobného zmýšľania aj terajší primátor mesta Cebu.

Či sa niečo na Filipínach naozaj zmení, alebo to všetko boli len predvolebné sľuby ukáže len čas, avšak po pár rozhovoroch s filipíncami začínam mať z ich prezidenta úplne opačný pocit, ako som mal z našich médií. S jeho trestom smrti za drogy síce nesúhlasím a verím že ekonomicky je boj proti drogám finančne neefektívny  a dlhodobo neprináša ani výsledky, ale o tom možno niekedy inokedy. Zatiaľ držím Filipínam palce, aby dosiahli zmeny ktoré chcú, pretože je to rozhodne jedna krásna krajina.

Post a new comment

Hybaj! Sharovať

…jednym malým “šérom” nikoho neurazíš…