Big Budha

3 dni a 3 noci v Hong Kongu

Čo robiť ak vám začne štrajkovať myseľ, ak vás „real life“ už viac nebaví, ak chýba životná mana? Odpoveď je cestovanie! Rovnaký problém sme riešili aj my, akousi náplasťou nám boli krátke výlety do našich hôr, no povedali sme si, že okúsime exotiku, ktorú si užijeme naplno. Keď poviem naplno, nemyslím tým neobmedzený rozpočet, ale využiť naplno dĺžku pobytu. Cieľ bol teda jasný – jedna veľká dovolenka na čo najplnšie.

Prečo Filipíny

Cieľová destinácia nepadla náhodu na Filipíny – boli sme pozvaní našimi priateľmi z Liptovského Mikuláša. Ich pozvanie sme prijali a koncom septembra po náročnom lete, kedy sme pracovali čo to dalo sme konečne vycestovali. Všetci okolo nás už mali po dovolenkách, celé leto nás tým provokovali, ale my sme trpezlivo čakali na náš termín. Letenku nám zabezpečoval Michal z kancelárie PROTOUR, ktorému patrí vďaka, lebo nakombinovať letenku podľa našich cestovateľkách predstáv bolo veľmi komplikované. Vymyslel to však k našej spokojnosti a stop-over (medzipristátie) sme využili na cestovanie v danom mieste zastávky.

Rada č. 1: Sledujte počasie – vami vytipované zaujímavosti viete navštíviť podľa počasia.

Po 12 hodinovom lete – Praha – Londýn – Hong Kong, sme konečne o štvrtej poobede pristáli. Počkali sme na batožinu, prešli sme imigračným a už sme sedeli v autobuse do hotela. Hotel Dorsett Tsuen Wan, ktorý sme dostatočne vopred rezervovali (najlepšiu ponuku ponúkla webka booking.com).

Rada č. 2: Zvolili sme hotel, mimo centra mesta, v blízkosti verejnej dopravy, cesta do centra trvala okolo 45 min.

Má to svoje výhody ako napríklad lacnejšia cena ubytovania, prostredie je lokálne, bez turistickej komercie, objavíte miestnu kultúru a kuchyňu a nikto na vás nič neskúša. Konštatovanie po prvej noci v hoteli bolo, že sme v lepšom asi nikdy nespali – bazén, posilňovňa, raňajky, 5 minút od zastávky metra, všetko v cene. Podhľad z izby z 13 poschodia nám pripomínal New York, akurát že bol plný aziatov.

hongkong vistoria harbor

Victoria Peak

Prvý večer sme neváhali a metrom (infraštruktúra je na jednotku, karta Octopus nutnosťou) a následne mini zubačkou sme vyliezli na Victoria Peak, odkiaľ bol nádherný výhľad na osvetlené mrakodrapy. To či zažiť túto výnimočnú panorámu v noci alebo cez deň je opäť na počasí. Nám hlásili další deň hmlu a dážď, preto sme si zvolili nočnú panorámu. Bežný návštevník, Lomnického štítu očakáva, že vystúpi z lanovky otvorí akési dvere a kochá sa výhľadom. Ne, Ne. Po výstupe so zubačky vás prekvapí bizardné 3. poschodové nákupné centrum, z ktorého niet úniku. Nik moc nevie anglicky, teda musíte hľadať exit sami. My sme sa dostali von cez voláke pivničné priestory a požiarny únikový východ :).

Výhľad však ozaj stál za všetky útrapy a prekážky. Pod nami sa rozprestieralo celé veľkomesto. Žiarili na nás neóny všetkých farieb a autá vyzerali ako červené mravce čo idú v rade za sebou. Bez svetiel nebola ani rieka, na ktorej sa premávali lode, okrem moderných aj klasické čínske s veľkými nasvietenými červenými plachtami. Bola to nočná pastva pre oči. Nabažení a z veľkomesta aj trošku unavení sme sa pobrali oddýchnuť späť na hotel.

victoria peak at night

Jedlo a oázy pokoja

Druhý deň ráno som išiel kúpiť raňajky, chceli sme za každú cenu jest lokálne. Na námestíčku v blízkosti Tsuen Kwai St. pred supermarketom si skupinka dôchodcov precvičovala akýsi druh bojovej jógy. Raňajky boli miestne pečivo, sladké, slané taštičky na rôzne spôsoby, dokonca aj fritované. Sychravé počasie nás donútilo ostať v meste a spoznať pamätihodnosti. Navštívili sme budhistické chrámy Chi Lin Nunnery a záhradu z dynastie Tang – Nan Lian – nazval som ich oázy pokoja, kde za ich stenami nájdete ticho a pokoj. V blízkom nákupnom centre Plaza Hollywood, sa môžete zrelaxovať, najesť a oplieskať Hong-Kongské doláre.

Chi Lin Nunnery, Hong Kong

Nan Lian Garden záhrady v HongKongu

Rada č. 3: Dotykový mobilný sprievodca  –  na hotelovej izbe bol dotykový mobil, ktorý ste si mohli zobrať zo sebou. Mobil mal zdarma volania v HG, internet zdarma a mapy. Ideálny sprievodca po meste. Takže zbohom predražené roaming dáta.

 

Selfie promenáda a to najlepšie Sushi

Victoria Harbor view, promanade

Po obede v shoping centre sme sa vybrali do prístavu Victoria Harbor na selfiečkármi obľúbenú promenádu Kowloon Visitor Centre. Pred zotmením sme sa peši po hlavnej ulici cez Kowloon Park, ktorý je ako malá zoo, vydali až na Temple Street – známa ulica, ktorá je vlastne jeden veľký vysvietený market, kde nájdete všetko od kufra, cez suveníry až po vibrátor a veštenie budúcnosti z gule.

Rada č. 4 – Zjednávajte a tvárte sa, že tovar nechcete, hrajte divadlo, to všetko vám pomôže dostať dobrú cenu.

Jedlo sa nám vo väčšine prípadov podarilo vychytať, aj keď menu bolo často písané len po čínsky. Na konci Temple st. je malá reštaurácia Ying Vegetarian – po všetkých tých šikmých pohľadoch na moje zaguľatené oči som zatúžil po Sushi a pikantnej polievke Tom-Yom soup. Odporúčam, aj keď by ste mali čakať na miesto.

food-in-hongkong

Ako ďalší gurmánsky zážitok je vlastné varenie na pare alebo vo vriacej vode. Nad plameň, ktorý horí na vašom stole pridávate do keramickej misky, niekedy aj nad paru jednotlivé čerstvé ingrediencie. Za asistencie čašníčok a ostatných uškŕňajúcich sa zákazníkov, sa nám poradilo utíšiť náš hlad.

Skúšať môžete aj „jednohubky“ predávané v skoro každom stánku na ulici. Chutí to skvelo, ale radšej sa nepýtajte čo to je. Takto som do svojho tráviaceho systému vpravil pikantné prasacie črevo na špilke. Nuž, iná kultúra.

Budhisti pome na kopec

Tretí deň sľuboval dobré počasie a miesto, na ktoré sme sa tešili najviac – Big Budha (Tian Tan Buddha) na ostrove Lantau Island. Bronzová socha Big Budha je 34 metrov vysoká a je najvyššie položená socha Budhu na svete. Vydali sme sa tam “skoro ráno“ – okolo ôsmej. Cesta metrom a autobusom nám trvala asi hodinu a pol. Boli sme však medzi prvými návštevníkmi. Keďže sa socha nachádzala v 934 m.n.m. počasie bolo úplne iné ako pri mori. Hmla a vietor.

Priateľka v blúzke sa drkotala od zimy. Malo to ale jednu výhodu – málo ľudí. V tej zime sme po 268 schodoch k Budhovi vybehli s úsmevom asi za 8 minút, mysliac tak na varovania internetu, že na tuto „túru“ sa treba pripraviť a výstup môže trvať aj hodinu.

Budha bol magický a celé okolie malo nadpozemskú atmosféru. Pofotili sme sa, oblaky sa nachvíľu roztratili, tak sme si užili aj výhľad. Pomaly sa otepľovalo, ale my sme už hladní kráčali do neďalekej vegetariánskej reštaurácie. Ja fajnšmeker, posilnení skúsenosťami z mesta som si objednal kuracie soté (ukázal som pani za pultom prstom, čo chcem). Až keď som do toho zahryzol, zistil som, že je to akási huba v sójovej omáčke. Jasné, veď to je vegetariánska reštaurácia. Späť nás odviezol autobus s jedným prestupom pri letisku, až k nášmu hotelu. Doprava je tu skutočne perfektne zorganizovaná a mesto pôsobí veľmi bezpečne.

Tian Tan Buddha - Big Budha HongKong

Rada č. 5: Kúpte si Octopus kartu – platí na všetky dopravne prostriedky a malé občerstvenia.

Viac sme už v Hong Kongu nestihli. Ďalší deň nás čakal odchod na letisko a pokračovanie v našej ceste na Filipíny. Ale o tom viac až nabudúce.

Ak máte záujem o konkrétne rady navštívte môj local guide profil na google.maps.com.


Ďalšie články o Hong Kongu.

Hybaj Cestovať je otvorený pre všetkých cestovateľov. Odteraz si môžeš u nás založiť vlastný cestovateľský blog, kde sa môžeš podeliť o svoje zážitky, fotky a cestovateľské rady. KLIKNI TU pre viac info.

Post a new comment

Hybaj! Sharovať

…jednym malým “šérom” nikoho neurazíš…