10 vecí ktoré treba zažiť na filipínskom ostrove Siquijor

Filipínsky ostrov Siquijor má medzi lokálnymi ľuďmi povesť ostrova čiernej mágie a ľudových liečiteľov. Tešili sme sa, že uvidíme nejaké rituály a možno aj dáke čary máry fuky, ale ukázalo sa, že ozajstného čarovníka je problém zohnať. Ostrov Siquijor našťastie turistom ponúka ďaleko viac ako len ľudových liečiteľov a boli sme z neho milo prekvapení.

Kořáb nám trošku zrezavěl

Cesta na Siquijor je trošku komplikovanejšia, ale keď viete ako, dá sa tam presunúť za necelý jeden deň. Pravdepodobne pôjdete na Siquijor z Cebu a treba to spraviť presne tak ako nám na FB radila Martina, za čo jej ďakujeme 🙂

Na naše prekvapenie bol ostrov pomerne dobre pripravený na turistov. Hneď v prístave sa dala požičať motorka za prijateľných 6e na deň, bol tam bankomat, udržiavaný park a organizovaná doprava (napr. jednosmerky ktoré sme zatiaľ nevideli nikde 🙂 ).

Siquijor - ostrov ciernej magie

My sme sa tam vybrali na backpackerov, vybavení len pár informáciami a jednou papierovou mapou s pár poznámkami, ktorú nám nechal náš kamoš Juro.

Na Siquijore sme mali kvôli zrušenému letu iba necelé 3 dni a chceli sme ich využiť úplne naplno. Nižšie nájdete 10 vecí ktorými sa môžeš inšpirovať ak sa tam chystáš.

  1.       Daj si drink & chill na pláži v San Juane

San Juan je najturistickejsia časť ostrova, kde sa nachádza majorita všetých rezortov. A neni divu, pretože pobrežie lemuje jedna niekoľkokilometrová pláž s bielym pieskom.

Siquijor

Pohľady sú doslova gýčové, také ako nájdete v katalógoch cestovných kancelárií. Určite sa tu zastav na pivko a pár fotiek.

Siquijor

  1.       Rybacia pedikúra pod sto ročným stromom (Century old Balete tree)

Siquijor

Toto je úplná paráda. Zastavíš pri obrovskom strome, pod ktorým je malé jazierko kde sú ryby ktoré ti budú obžúvať nohy. Keď to napíšem takto, tak to neznie moc extra, ale je to fakt perfektné.

Siquijor

Niektoré rybky majú aj zo 20cm a tak nám chvíľku trvalo kým sme sa tam odvážili nechať nohy aj keď priplávali tie väčšie.

Siquijor

  1.       Vodopád Cambugahay

Siquijor

Odparkuješ motorku a lokál tá nasmeruje na cestičku do džungle. Malý chodníček a všade samá zeleň. Zrazu sa cez zelenú začne predierať svetlo modrá. Taká ako býva na fotkách z plytvickych jazier. Zídeš nižšie a ocitneš na pri vodopáde. Nádhera.

Siquijor

Siquijor

Siquijor

Siquijor

Siquijor

Siquijor

  1.       Výlet na samotný vrch Siquijoru, do Národného parku Bandilaan

Siquijor

Nám sa nepodarilo vychytať počasie. Počas všetkých troch dní nám tajomný Siquijor neodhalil svoj vrchol. Po ceste na a z vrcholu je niekoľko výhľadov na more a džungľu a na samom vrchu je aj rozhľadňa. Pre hmlu však zatvorená.

Siquijor

Tá ale dodávala celému miestu naozaj magický nádych. Už sme začali chápať prečo sa domáci ostrova boja 🙂

  1.       Motýlia rezervácia pri Cang-apa

Siquijor

O motýlej rezervácii sme sa dozvedeli náhodou počas potulkách ostrovom. Čakali sme že to bude „pajchel“, tak sme nazývali atrakcie ktoré nestoja za nič, ale ostali sme milo prekvapený. Majiteľ atrakcie vybudoval malý motýlí ekosystém v ktorom si nechávajú iba 15% vyliahnutých motýľov a ostatné púšťajú naspäť na slobodu.

Siquijor

Okrem motýľov žijú v rezervácii aj „animals that look like sticks“ (zvieratá ktoré vyzerajú ako konáre). Ako sa tento živočich naozaj volá netuším, ale voľným okom sa dal v húšti nájsť len veľmi ťažko.

Siquijor

Siquijor

Siquijor

  1.       Západ slnka na západnom pobreží

Siquijor

O nezabudnuteľných západoch slnka na Siquijore sme počuli už predtým a hneď prvý deň sme sa išli presvedčiť či je ozaj taký krásny ako sa hovorí. A veru že bol.

Siquijor

Pozorovali sme ho pri San Juane a hneď ako slnko zmizlo za horizont otestovali sme aj malý lokálny gril, kde mali šmakocinku za šmakocinkou.

Siquijor

  1.       Šnorchlovačka v Marine Sanctuary pri dedinke Tulapos

Siquijor

Táto atrakcia ma prekvapila zo všetkých najviac. Na prvý pohľad čistý pajchel, odbočka poriadne neoznačená a keď sme tam došli našli sme len jednu rozpadnutú búdku, kde sedelo pár lokalcov.

Siquijor

Siquijor

Ani som nechcel ísť do vody ale našťastie som si povedal že keď som už tu dám tomu šancu. A bola to pecka.

Siquijor

Siquijor

Siquijor

Hviezdy, Nemovia, farebné ryby, obrovitánske mušle no fakt že wow! Ideál aj pre horších plavcov pretože sa všetko nachádza v plytkej vode. Ďalej v hlbšej sa vraj sem tam dajú vidieť aj žraloky.

  1.       Lokálni liečitelia

Siquijor

Liečitel odriekáva zaklínadlo na odohnatie zlých duchov

Lokálnych liečiteľov je na Siquijore habadej. V každej väčšej dedinke ich majú hneď zopár. My sme šli do čo najmenšej, aby sme našli nejakého čo najautentickejsieho. Bohužiaľ sme našli dákeho pajchlistu, ale bola aspoň sranda.

Siquijor

Dada mu povedala že ma problém s lymfatickým systémom a začal jej masírovať hlavu. Žeby bol ozaj taký dobrý a videl skutočné problémy? 🙂

Siquijor

Každopádne za tých 10 eur to stálo. Recitovanie odklínadiel, magické oleje alebo sfúkavanie zlej energie budú všetko veci na ktoré budem úsmevné spomínať.

Siquijor

Magická zmes bylín a oleja ktorú sa nám šaman snažil ešte na záver predať. Ako inak, vo fľaške od rumu.

  1.       Adrenalínový Salagdoong beach resort

Siquijor

Vo svojej podstate je to pár ubytovacích domčekov, reštaurácia a pekná skrytá pláž. Mínus je pomerne veľa ľudí, ako lokálnych tak aj turistov, ale veľkým plusom je vybavenosť. Dajú sa tam požičať kajaky a ísť si zaskákať do mora z mostíkov. Nič extra vysoké, menší tak 4 a väčší tak 8 metrov, ale veľmi príjemné miesto na poobedný chillik a rozprúdenie adrenalínu.

  1.   Na motorke okolo ostrova

Siquijor

Siquijor má trošku inú prírodu ako napríklad Siargao. Kým na Siargau sú samé palmy, na Siquijore je flóra ďaleko rozmanitejšia. Zmes stromov, lián a kvetov dodávajú jazde veľmi príjemný nádych. Koloniálna architektúra tiež stojí celkom za to, aj napriek tomu že niesom jej veľký fanúšik.

Siquijor

Siquijor

Siquijor

Siquijor

Staré kostoly, budovy a parky v których akoby zastal čas ťa prinútia zamysleit sa nad tým, ako sa tu žilo niekoľko storočí dozadu. Ako museli byť lokální ľudia vyhúkaní, keď tam postavili prvý kamenný kostol. Proste sadni na motorku a túlaj sa a možno objavíš aj to čo my sme neobjavili, odbočíš kde sme my neodbočili a budeš prekvapený čo nájdeš.

Siquijor

Siquijor

Siquijor

Siquijor

Siquijor

Siquijor

Siquijor

Siquijor

Siquijor

Siquijor

Siquijor dokáže uspokojiť širokú škálu turistov. Od milovníkov pláži, potápania, architektúry či obyčajných backpackerov. Je to ostrov na ktorom si každý nájde to svoje. Je to mix medzi západnou predstavou o dovolenkovej destinácii a lokálnym životom. Sem tam tu už vidno zlý vplyv turizmu, kedy ťa budú vidieť ako chodiacu peňaženku, ale zase veľakrát ostaneš milo prekvapený prístupom lokálnych ľudí. Ak budeš na Filipínach, Siquijor je jeden z ostrovov ktorý rozhodne odporúčam navštíviť.

Naše 3 dni rýchlo vypršali a bol čas sa pohnúť na ďalší ostrov. Tentokrát Camotes, ale o ňom zas nabudúce.

Siquijor

Siquijor

Siquijor

Komentáre (01)

Post a new comment

Hybaj! Sharovať

…jednym malým “šérom” nikoho neurazíš…