
10 tipov ako precestovať Áziu skoro zadarmo
90te roky v Ázii sú už dávno za nami a životné náklady sa odvtedy rapídne zdvihli. Ak ste sa tu vydali cestovať na dva týždne, tak sa budete rozmaznávať a na cenu hľadieť príliš nebudete, stále je tu pomerne lacno a hravo tu vyžijete. Ak ste sa však rozhodli ísť na dlhšiu dobu a vyčerpanie financií znamená návrat domov, budete tu chcieť byť čo najdlhšie a zažiť toho čo najviac. To je presne náš prípad a tak sa s vami chceme podeliť o to čo sme sa o lacnom živote v Ázii zatiaľ naučili. Tu je 10 cestovateľských tipov vďaka ktorým prežijete Áziu low-costovo.
-
Zjednávanie
Zjednávajte – ceny v Ázii nikdy niesú konečné. Ak sa vám cena zdá privysoká, tak to pravdepodobne predražené aj je. Aj ak nie, tak tú istú činnosť/produkt robí/má 10 ďalších ľudí, takže zľava je istá. Keďže ste cudzinci, aziati vás právom považujú za turistov a snažia sa z vás vyždímať čo najviac euríčiek, takisto ako to robíme my Slováci turistom napríklad v Jasnej. Tu sú narozdiel od Slovenska ceny však pohyblivé, preto určite skúste zjednávať. Vždy začnite tak na polovičke prvej ponúknutej ceny.
-
Naučte sa pár lokálnych slov
Bude to vyzerať že ste tam už dlho a že sa vyznáte. Ľudia tak budú ústretovejší a nebudú sa vás snažiť tak často prekabátiť najlacnejšími trikmi. Nemusíte hneď hovoriť plynule, na začiatok úplne stačí dobrý deň, dobré ráno, dobrý večer, áno, nie a ďakujem.
Filipínske okienko – vyslovujte ako čitate ako sa to píše netuším:
- Dobre ráno -> Majung buntag
- Dobrý deň -> Majung hapun
- Dobrý večer -> Majung gabi
- Áno -> O – ó
- Nie -> Hindi
- Ďakujem -> Salamat / Salamat karadžau – ďakujem veľmi pekne
-
Pozor pri platení
Pri platení si prepočítajte výdavok, hlavne keď menu ešte nepoznáte. Veľmi radi si aziati takto prilepšujú. Ak vám niekto dá do ruky výdavok a rýchlo sa snaží zdekovať, je to velakrát znamenie, že tam máte málo.
-
Denný budget (rozpočet)
Stanovte si realistický denný budget, ktorý sa budete snažiť dodržať. Ak ho jeden deň prekročíte, vykompenzujte ho ďalší deň. Myslite na to, že raz za čas je lepšie aj niečo vynechať napríklad velmi populárny nákup suvenírov, ktoré skončia aj tak v šuplíkoch alebo košoch a namiesto toho radšej investovať do zážitkov, ktoré potom milovaným porozprávate. Pri cestovaní nikdy neviete čo prinesie ďalší deň, tak si nechajte rezervu a neminte si všetko hneď na začiatku.
-
Stravujte sa domorodo
Jedzte v lokálnych reštauráciách alebo kupujte jedlo od miestnych. Tým myslím reštaurácie mimo rezortov a ubytovacích zariadení. Neprišli ste do ázie preto, aby ste si dali burger s hranolkami na obed a pizzu na večeru. Ochutnávajte miestne delikatesy v lokálnych podnikoch ktoré sú niekoľkonásobne lacnejšie a dovolím si tvrdiť, že aj lepšie. Čím zastrčenejší, plnší a špinavejšie vyzerajúci podnik, tým lepšie jedlo – naša skúsenosť. Takto nás vychádza veľká večera ani nie 2 eura na osobu.
-
Pozorujte správanie domácich
Najmä to čo, kedy a kde si kupujú. Oni tam žijú roky a vedia najlepšie, kde je aká kvalita a cena. Neváhajte navštíviť miestny trh. Ak je na trhu a jeden stánok preplnený miestnymi, nakupujte tam, nechoďte do prázdneho stánku vedľa. Keď si domáci kupujú mango, dajte si mango tiež, bude určite výborné a lacné. Ak si kupujú zvláštne ovocie ktoré ste nikdy predtým nevideli, choďte do toho aj vy.
-
Využívajte miestny transport
Na krátke vzdialenosti sa môžu zdať taxíky lacné, sle sú v Ázii najdrahším transportným prostriedkom. Skúste nasadnúť na miestny autobus, tuk-tuk, alebo nejaký tricykel. Je to superlacné a rúčim vám, že z toho budete mať zážitok ako vy tak aj spolucestujúci. Pri dlhších trasách je zas zvyčajne loď lacnejšia ako lietadlo, preto zvážte či neobetujete radšej viac času a neušetríte si na zážitky. Samotná plavba bude sama o sebe ďalším zážitkom na ktorý nezabudnete. Samozrejme dbajte pri tom na bezpečnosť.
-
Ryža
Naučte sa mať radi ryžu. Už predtým ako vycestujete, oblúbte si ju. Naozaj, staňte sa ryžou a ryža nech sa stane vami. 🙂 Je to to najlacnejšie čo v Ázii dostanete pripravované na rôzne spôsoby a dá sa tak prestravovať neuveriteľne lacno, hovoríme o eure na deň, čo oceníte najmä v drahších oblastiach.
-
Kupujte produkty, ktorých je nadbytok
Ak ste pri mori jedzte ryby. Ak ste vo vnútrozemí jedzte kurčatá alebo čokoľvek iné čo tam rastie a pobehuje. Pozrite radu č.6. Ak sú okolo palmy, jedzte kokosy. Nielen že takto bude jedlo chuťovo výborné a čerstvé, ale bude aj veľmi lacné. Napríklad dnes sme boli na pláži, olemovanej palmovým lesom. Poprosili sme miestneho človeka, či si môžeme kúpiť “Buko” – čerstvý kokos. V rezorte stojí jeden 80 pesos (1,60 eur) a tam nám zhadzovali kokosy, až kým sme im už nekričali, že dosť..mali sme ich dokopy 6 – a takých parádnych a čerstvých, že sa zalizujeme ešte teraz. Na záver sme im vyslovene vnútili aspoň 20 pesos (40 centov), inak by nechceli nič.
-
Zabudnite na luxus
Uvedomte si, čo všetko naozaj potrebujete a bez čoho sa nezaobídete. Musíte spať v izbe s klimatizáciou? Nestačí vám ventilátor? Potrebujete vôbec vlastnú izbu? Najlacnejšie vychádza prespávajte v hosteloch, kde je jedna veľká izba šhérovaná s viacerými ľuďmi. Nielen že spoznáte ľudí, je to aj veľmi lacný spôsob prespávania. Ak idete niekde na dlhšie nebookujte si celý pobyt na jednom mieste, stačí vám pár nocí kým sa poobzeráte čo je v danej lokalite najvýhodnejšie. Ak tam ostávate 3 týždne alebo viac, určite by som sa popozeral nad niečim vlastným mimo rezortu. A keď sme pri tom, potrebujete denno denne vlastne strechu nad hlavou? Niekedy skúste tzv. milion hviezdičkový hotel pod “širákom” a odnesiete si kopu krásnych výhľadov a spomienok .. a pár štípancov k tomu 😉
Ak som na niečo zabudol, alebo máš tip z vlastnej skúsenosti, píš do komentárov. Ale hlavne Hybaj! Cestovať aj ty.