10 rád a krokov ako cestovať po Vietname

Chceš cestovať do Vietnamu a nevieš, kde začať, alebo len potrebuješ zopár základných rád, ako a za koľko? Nech sa páči, čítaj a nechaj sa inšpirovať. Veď predsa hybaj do Vietnamu. 🙂

1. Kúp lacnú letenku

Kúp si letenku za pár šupov cez Pelikán, Letenkyzababku, Kadetade alebo akýkoľvek iný portál, poprípade choď pohľadať priamo na stránky leteckých spoločností, ktoré lietajú z Európy do Ázie. napr. Eastern China, Air china, Emirates, atď. Ja som takto našla letenku z Prahy do Saigonu cez Šanghaj spiatočnú za 480 € cez China Eastern.
Ak tvoja letenka obsahuje tranzit stop v niektorom z miest, ako je Šanghaj, Peking, alebo Dubaj, tak si vyhral jednu destináciu navyše. Ak je prestup na viac ako 5 hodín, môžeš navštíviť niektoré turistické atrakcie v danom meste a vidieť na tvojej ceste za spoznávaním oveľa viac.
Xin Chao

2. Zober si správnu bankomatovú kartu

Zober si cash alebo si vybav aspoň dva týždne pred odletom VISA embosovanú kartu, ktorou sa dá vybrať cash všade vo svete. Mastercard funguje tiež, ale mám skúsenosť že výber s Mastercard je drahší ako výber s VISA, závisí od každej banky. Ak máte iné info, plíís koment this soon. Ja som mala vždy výber 0 vo Vietcombank. Karta navyše k účtu ma vyšla na 20€ na rok v SLSP a určite to bol good choice, lebo ani vo Vietname ani na Filipínach som svoju debetnú “zadarmokúčtu” kartu nevedela nikde použiť, nieto z nej vybrať nejaké peniaze. Karta ti príde poštou do 2 týždňov.

A inak všade po Vietname akceptujú doláre, takze stačí, že prídeš do krajiny s touto zázračnou menou. ?. Platiť kartou vo Vietname je viac menej nemožné. Možné pre lokálne karty, nie pre naše slovenské karty. ATM (bankomat) sa nachádza na každom kroku a ak sa prejdeš ďalej od centra, kde sa nehemžia turisti, tak dokonca vieš nájsť bankomat, ktorý ťa nescharguje za výber. Citibank si na letisku v HCMC za výber pýtal 60K VND, výber hotovosti v backpackerskej zóne ma vyšiel na 50K a našla som aj Vietcombank, kde ma výber cashu nevyšiel nič. Teda nerátam poplatok tvojej banky za výber, ktorý sa pohybuje od 2 do 5 €.
Halong Bay

3. Víza a Vietnam

Aspoň týždeň pred odletom si vybav víza. My Slováci potrebujeme víza pri vstupe do Vietnamu. Dajú sa vybaviť viacerými spôsobmi, jeden je cez ambasádu v Bratislave, pričom čakacia doba je viac ako dva týždne. Student agency ponúka vybavenie turistických víz na svojej stránke za 65$. Druhý a zároveň pre mňa jednoduchší a lacnejší spôsob bol “VISA on arrival”, alebo viza po prílete do krajiny. Tieto víza sa dajú vybaviť iba na 3 letiskách vo Vietname, Ho Chi Min City, Hanoi, Danang. Trvanie druhého spôsobu vybavenia víz sú asi 3 dni plus čakanie po prílete, cca 30 minút, závisí od množstva príletov. Potrebuješ na to pozývací list (invitation letter), 1x fotografiu, platný pas a 25 alebo 50 dolárov na mieste za vybavenie (výška je závislá od dĺžky pobytu). Prečo 25? Pretože môžu. Najlacnejší pozývací list mám z: http://www.cheapvietnamvisa.net/

4. Hostely

Zajednaj si jednu dve noci v hosteli, ktorý si jednoducho bookneš bez platenia vopred (Agoda.com, Booking.com, …). Ak sa ti hostel nebude páčiť, vieš ho na mieste za 5 minút zmeniť. Ani v Saigone ani v Hanoi nebola núdza o dobré a lacné hostely. Ja som sa nechala nalákať na dobrú cenu a relatívne súkromie vo Vintage hosteli v centre Saigonu na rušnej backpackerskej ulici Buy Vien. Okrem hotelov a hostelov na každom kroku nájdeš na Buy Vien pekné aj škaredé suvenírové obchody, turistov z každého kúta sveta, milión mini stánkov s jedlom od polievky Pho, cez bagetu Bahn Mi až po pizzu a americkú kuchyňu s lokálnym vietnamským nádychom. Hostel má síce izby s posteľami pre 8 ľudí v priemere, ale každá posteľ má nad sebou záves a keď ho zastrieš, súkromie ti určite nechýba. Dokonca je tam super odkladací priestor hneď vedľa postele. Čo sa týka praktickosti, toto bol pre mňa zatiaľ top naj hostel, ak ti nevadí že občas počuť hluk z ulice. Super cena za super súkromie – 8 €/noc.
Baška v Ninh Binh

5. Ušetri na doprave

Cesta z letiska do hostelu, alebo do centra mesta. Stiahni si Uber (poprípade sťahuj GRABtaxi pre ultra super lacné cestovanie), alebo cestuj autobusmi pre turistov. Autobus, ktorý nájdeš hneď pár metrov od výstupu z letiskovej haly, je lacný a super. Najprv sa na teba vrhne 5 miliónov taxikárov, kráčaj ďalej, potom sa na teba vrhne asistent z autobusovej spoločnosti Satco a cesta do centra mesta priamo “až do domu” ťa vyjde na 40K VND (2E). No nekúp to. Dá sa ísť aj za 20K, cesta je trošku dlhšia a nevyložia ťa úplne pred hostelom, ale ak máš offline mapu v ruke, ani 5 minútová prechádzka nie je na škodu. http://m.thanhniennews.com/…/a-closer-look-at-ho-chi-minh-c…

6. Internet

Ak sa ti žiada non stop internetu, môžeš podľahnúť a nechať sa zlákať na kúpu SIM karty s dátami za celkom prijateľné ceny na mesiac. 6 € za 3 GB. Po skúsenosti, ale odporúčam wifi, ktoré sú väčšinou rýchle a hlavne zadarmo v hosteloch alebo reštauráciách (fakt skoro všade). Kto šetí má za 3, alebo viac na míňanie.


bezzubá babka prevádzačka

7. Cestuj naľahko

Skoro každý hostel poskytuje loundry servis alebo práčovňu, poprípade je loundry servis dostupný na ulici (áno, tak ako v amerických filmoch), takže sa o špinavé prádlo naozaj starať nemusíš. Ceny sú viac ako prijateľné, cca euro na kilo.

8. Nesadni na lep

Koľko hostelov, toľko turistických agentúr, ktoré ťa lákajú pokrikmi len čo prejdeš okolo. Prejdi si zopár a za 20 minút hľadania a porovnávania viacerých možnostií určite nájdeš výlet tvojich snov – či už je to Delta Mekong river trip (viacero možností na vyber s variáciami aj na viacero dní), celodenný výlet a prehliadka mesta, výlet do okolitych miest vzdialených od Saigonu niekoľko kilometrov, či výlet do Kambodže a jej slávneho Angkor Wat.

V Hanoi sú to dvoj a troj dňové výlet do Halong Bay, alebo 3 dni v Sape. Máš možnosť vybrať si výlet autobusom, ktoré idú v noci, alebo cez deň, väčšinou s free wifi v cene, závisí od cestovnej agentúry. “Vtipný” vietnamský sprievodca je grátis. Ja som napríklad využila jednodňový výlet na rieku Mekong za 8 €. Autobus, čaj, mini obed, voda, sprievodca, spoznávanie 4 ostrovov a plavba po rieke – atrakcia na celý deň. V Hanoi odporúčam Anna’s booking office, ktorý sa nachádza neďaleko Capsule hostelu. Milé pracovníčky, ešte lepšia majiteľka a dobré ceny výletov.
Pho Bo

9. Sadni na motorku a spoznávaj

Zapožičanie motorky je tiež super nápad, ako sa vyhnúť balíkom z cestovným agentúr. Na ceste po Vietname treba využiť všetky možnosti dopravy. Motorku som si požičala za asi 5 eur na deň, helma, ktorá je povinná bola v cene. Cesta je síce pomalšia ako autobusom, ale zato cik pauza a foťák pauza je len a len na tebe. Odporúčam požičiavať motorku v menších mestách, kde je premávka menej šialená. Kto má gule môže aj v Saigone (zlom väz).

10. Zopár rád na záver

Priprav sa na slabú angličtinu Vietnamcov, silný ázijský prízvuk, zato veľmi milý prístup k turistom a priateľské a nápomocné rady. Každý sa snaží na tebe zarobiť, poriadne si prepočítaj výdavok, trikrát pre istotu skontroluj, čo daný turisticky balíček obsahuje, aby si na druhý deň nemal prekvapenie v cene. Nenechaj sa zlákať hneď na prvú ponuku, porovnávaj a zjednávaj. V meste buď opatrný, praktický ruksak je lepší ako pekná kabelka. Nikdy nepi vodu z vodovodu, radšej kupuj a ušetríš si črevné problémy. Nezabudni si zobrať tabletky na žalúdok alebo čierne uhlie. You never know. Maps.me alebo HereWeGo nech sú tvojim kompasom a určite si zbaľ mini praktický pršiplášť.

Foť, užívaj, ochutnávaj, spoznávaj a chci vždy viac, nikdy sa nehanbi opýtať sa. Všetci ti veľmi radi a s úsmevom pomôžu. A nenechaj sa okašlať. Amen.

Cảm ơn

Post a new comment

Hybaj! Sharovať

…jednym malým “šérom” nikoho neurazíš…